Samit B9 v Bratislave
Čaputová vyzvala na podporu Ukrajiny, na stretnutie prišiel aj šéf NATO

Foto - TASR
Všetci chceme ukončiť túto humanitárnu katastrofu, ktorú zažívajú Ukrajinci, uviedla na samite slovenská hlava štátu.
Najlepším spôsobom, ako obnoviť mier v Európe, je pokračujúca intenzívna podpora Ukrajiny. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na začiatku samitu Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade.
Vďaka medzinárodnej pomoci a odvahe Ukrajincov kontroluje Rusko na Ukrajine menej územia než minulý rok, poznamenala Čaputová. Všetci chceme ukončiť túto humanitárnu katastrofu, ktorú zažívajú Ukrajinci, dodala.
Pripomenula, že lídri krajín B9 boli vlani na samite tohto zoskupenia v Rumunsku zjednotení, no obávali sa pokračujúcej ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov. Teraz je však podľa nej jasné, že krajiny B9 sú oveľa odolnejšie, než očakávali ich oponenti.
Prezidentka dodala, že lídri štátov B9 majú v Bratislave možnosť diskutovať o svojich prioritách pre júlový samit NATO vo Vilniuse.
Spoluhostiteľmi samitu sú aj rumunský prezident Klaus Werner Iohannis a poľský prezident Andrzej Duda.
Iohannis na začiatku podujatia povedal, že spoločná vízia krajín B9 je kľúčová pri hľadaní spôsobov na ochranu a odstrašenie nepriateľa na východnej hranici NATO. Dodal, že štáty východného krídla Aliancie sú v prvej línii a výrazne pociťujú negatívne dôsledky vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine. Rumunsko však podľa neho bude pokračovať v podpore Ukrajiny, kým bude treba.
Duda ocenil možnosť diskutovať s partnermi z B9 v Bratislave krátko pred samitom NATO vo Vilniuse, ktorý podľa neho zohrá kľúčovú úlohu pri posilnení bezpečnosti na východnom krídle NATO. Zároveň upozornil, že bezpečnostnú situáciu v regióne destabilizuje okrem Ruska i Bielorusko vedené prezidentom Alexandrom Lukašenkom, o čom je taktiež potrebné hovoriť.
Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patrí Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.
Na Bratislavský hrad okrem lídrov týchto krajín prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Bulharsko zastupuje viceprezidentka Iliana Jotová.
Stoltengerg uviedol, že nevyprovokovaná vojna Ruska na Ukrajine zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe v dlhodobom horizonte. „Rusko rozbilo mier v Európe," dodal.
Stoltenberg očakáva, že na júlovom samite NATO v litovskom Vilniuse prijmú lídri členských krajín rozhodnutia, ktoré zvýšia podporu Ukrajiny a pomôžu jej tak dostať sa na úroveň štandardov Aliancie a priblížiť sa k vstupu do nej.
Všetci spojenci sa zhodujú, že Ukrajina má dvere do Severoatlantickej aliancie otvorené a Rusko v tomto smere nemá právo veta, zdôraznil.
Dnes treba vedieť
Medvedev navštívil ruských vojakov neďaleko frontovej línie na Ukrajine
Na sociálnych sieťach oznámil, že tak urobil na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny, tvrdí Severná Kórea
Vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov v posledných rokoch.
Súhrn udalostí v utorok 26. septembra:
- Focus zverejnil svoj posledný prieskum pred voľbami.
- Šéf SaS Richard Sulík sa priznal, že si písal so zakladateľom Penty.
- Zoroslav Kollár obvinil predsedu Sme rodina Borisa Kollára zo zneužitia tajnej služby.
- Prokurátor podal obžalobu na bývalého policajného prezidenta Kovaříka.
- Turecko schváli vstup Švédska NATO, ak USA vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16.
- Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly proti nelegálnym migrantom.
„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“
Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)
Obnovenú Michalskú vežu sprístupnia verejnosti
Jedna z dominánt Bratislavy bude otvorená od stredy. Generálna obnova veže stála vyše 2,55 milióna eur.
Estónsko a Nemecko rozširujú spoluprácu pri obrane a dodávkach munície Ukrajine
Ministri obrany hovorili tiež o spoločnej iniciatíve na výstavbu poľných nemocníc dodávaných na Ukrajinu.
Na srbsko-maďarskú hliadku strieľali neznáme osoby
Policajné veliteľstvo Čongrádsko-čanádskej stolice po stretnutí so srbskými kolegami začalo trestné stíhanie neznámych páchateľov pre podozrenie z trestného činu zneužitia zbrane a streliva.
Prieskum Focusu
Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla
Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.
Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly proti nelegálnym migrantom
Zavedenie ďalších kontrol pripravuje rezort vnútra na hraniciach s Poľskom a Českom. Podľa nemeckej ministerky vnútra existuje podozrenie, že každá štvrtá až piata osoba vstupuje do krajiny za pomoci prevádzačov.