Samit B9 v Bratislave
Čaputová vyzvala na podporu Ukrajiny, na stretnutie prišiel aj šéf NATO

Foto - TASR
Všetci chceme ukončiť túto humanitárnu katastrofu, ktorú zažívajú Ukrajinci, uviedla na samite slovenská hlava štátu.
Najlepším spôsobom, ako obnoviť mier v Európe, je pokračujúca intenzívna podpora Ukrajiny. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na začiatku samitu Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade.
Vďaka medzinárodnej pomoci a odvahe Ukrajincov kontroluje Rusko na Ukrajine menej územia než minulý rok, poznamenala Čaputová. Všetci chceme ukončiť túto humanitárnu katastrofu, ktorú zažívajú Ukrajinci, dodala.
Pripomenula, že lídri krajín B9 boli vlani na samite tohto zoskupenia v Rumunsku zjednotení, no obávali sa pokračujúcej ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov. Teraz je však podľa nej jasné, že krajiny B9 sú oveľa odolnejšie, než očakávali ich oponenti.
Prezidentka dodala, že lídri štátov B9 majú v Bratislave možnosť diskutovať o svojich prioritách pre júlový samit NATO vo Vilniuse.
Spoluhostiteľmi samitu sú aj rumunský prezident Klaus Werner Iohannis a poľský prezident Andrzej Duda.
Iohannis na začiatku podujatia povedal, že spoločná vízia krajín B9 je kľúčová pri hľadaní spôsobov na ochranu a odstrašenie nepriateľa na východnej hranici NATO. Dodal, že štáty východného krídla Aliancie sú v prvej línii a výrazne pociťujú negatívne dôsledky vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine. Rumunsko však podľa neho bude pokračovať v podpore Ukrajiny, kým bude treba.
Duda ocenil možnosť diskutovať s partnermi z B9 v Bratislave krátko pred samitom NATO vo Vilniuse, ktorý podľa neho zohrá kľúčovú úlohu pri posilnení bezpečnosti na východnom krídle NATO. Zároveň upozornil, že bezpečnostnú situáciu v regióne destabilizuje okrem Ruska i Bielorusko vedené prezidentom Alexandrom Lukašenkom, o čom je taktiež potrebné hovoriť.
Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patrí Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.
Na Bratislavský hrad okrem lídrov týchto krajín prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Bulharsko zastupuje viceprezidentka Iliana Jotová.
Stoltengerg uviedol, že nevyprovokovaná vojna Ruska na Ukrajine zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe v dlhodobom horizonte. „Rusko rozbilo mier v Európe," dodal.
Stoltenberg očakáva, že na júlovom samite NATO v litovskom Vilniuse prijmú lídri členských krajín rozhodnutia, ktoré zvýšia podporu Ukrajiny a pomôžu jej tak dostať sa na úroveň štandardov Aliancie a priblížiť sa k vstupu do nej.
Všetci spojenci sa zhodujú, že Ukrajina má dvere do Severoatlantickej aliancie otvorené a Rusko v tomto smere nemá právo veta, zdôraznil.
Dnes treba vedieť
WHO je znepokojená nárastom počtu prípadov covidu vo svete
Podiel zaočkovaných proti covidu vo vysoko rizikových skupinách je v Amerike a Európe znepokojujúco nízky.
USA umožnia Izraelčanom bezvízový styk
Bidenova administratíva reagovala na júlový sľub Izraela, že bude pristupovať rovnako ku všetkým držiteľom amerického pasu a nebude diskriminovať Američanov palestínskeho alebo arabského pôvodu.
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.
Rusko buduje železničné prepojenie s okupovanými mestami na Ukrajine
Nová železnica umožní Rusku prepravovať zásoby na okupované územie, nemuselo by sa potom spoliehať na Krymský most.
Súhrn udalostí v stredu 27. septembra:
- V poslednom prieskume AKO predbehli progresívci Smer.
- Maďarský minister zahraničia podporil Alianciu, naše ministerstvo si preto predvolalo veľvyslanca.
- Nedajme sa odradiť hrubosťou predvolebnej kampane, vyhlásila prezidentka.
- Tomáš Halík vyzval na modlitby za „budúcnosť ohrozeného Slovenska“.
- Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa vrátili na Ukrajinu.
- Americký exprezident Trump klamal banky a poisťovne, vyhlásil súd.
- Klimatickí aktivisti zažalovali 32 štátov na ESĽP.
- Ruské samovražedné drony obsahujú podľa Ukrajiny súčiastky z Európy.
Klimatickí aktivisti zažalovali 32 vlád v prípade klimatickej zmeny
Právnici skupiny pochádzajúcej z Portugalska vyhlásili, že žalované krajiny zlyhali pri riešení klimatickej zmeny spôsobenej ľudskou činnosťou. Porušili tým základné ľudské práva ich mandantov.
Švajčiarsko predá Nemecku tanky Leopard II, aby pomohlo doplniť zásoby
Žiadosti Nemecka, Dánska a Španielska, aby mohli na Ukrajinu poslať zbrane švajčiarskej výroby, Bern nepovolil.
Česká vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024 so schodkom desať miliárd eur
Šetriť sa nebude v rezorte obrany, ktorý bude mať rekordné výdavky. S položkami, ktoré sú na obranu obsiahnuté aj v iných kapitolách, dosiahnu takmer 160 miliárd korún (6,5 miliardy eur).
Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov.
Navaľného premiestnia v ruskom väzení na samotku pre „nenapraviteľnosť“
Ruskému opozičnému lídrovi včera súd v Moskve zamietol odvolanie proti 19 rokom väzenia za extrémizmus.