Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 13:27

Ruské a čínske stíhačky narušili juhokórejskú zónu protivzdušnej obrany

Informovala o tom tamojšia armáda, ktorá zároveň vyzvala svoje vzdušné sily, aby na túto situáciu adekvátne zareagovali.

Niekoľko ruských a čínskych stíhačiek vletelo do juhokórejskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). TASR správu prevzala za agentúry AFP.

Štyri ruské a rovnaký počet čínskych bojových lietadiel vstúpili do zóny ADIZ blízko južnej a východnej časti juhokórejského pobrežia. Armáda dodala, že sa jej podarilo "stíhačky identifikovať ešte predtým, než zónu ADIZ narušili". Lietadlá však do samotného vzdušného priestoru Južnej Kórey neprenikli.

Incident sa odohral krátko po tom, čo sa ministri obrany Južnej Kórey, Japonska a Spojených štátov dohodli na výmene aktuálnych údajov o odpaľovaní severokórejských rakiet, pripomína AFP.

Juhokórejskú zónu ADIZ neuznávajú Rusko ani Čína a v posledných rokoch do nej opakovane vysielajú svoje vojenské lietadlá. Podľa ich tvrdení ide o medzinárodný vzdušný priestor, v ktorej môžu bez obmedzení operovať všetky krajiny.

Rozsah zón ADIZ, v ktorých môžu jednotlivé krajiny požadovať identifikáciu cudzích lietadiel, neupravuje medzinárodné právo a preto sa v rôznych oblastiach sveta stáva predmetom sporov. Ide o oveľa väčšiu oblasť, než zaberá vzdušný priestor tej-ktorej krajiny, uvádza agentúra AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.