SPOLOČNOSŤ: Plus 7 dní hľadá Ježišovho otca

„Kto bol skutočným otcom Ježiša?“ pýta sa týždenník Plus 7 dní vo vianočnom dvojčísle. Pravdu hľadá spolu s americkým archeológom Jamesom Taborom. Stopy vedú bulvár k rímskemu vojakovi.

Na text reagoval biblista František Trstenský. Pre Postoy.sk vypracoval argumenty, ktoré majú za cieľ vysvetliť nejasnosti, ktoré prináša najčítanejší slovenský týždenník práve pred sviatkami Ježišovho narodenia.

Podľa Trstenského sa časopis snaží vyvolať senzáciu tam, kde nie je. Napríkald cirkev nikdy nespochybnila, že oslava Ježišových narodenín „je symbolicky vložená na 25. decembra“. Problémy však nastávajú s autorovým chápaním evanjelia ako literárneho druhu. Trstenský tvrdí, že evanjeliá nie sú na prvom mieste historicky faktografickým opisom Ježišovho života. Evanjelium však „zohľadňuje historické udalosti, interpretuje ich a prepája so životom veriacich“.

K téme:
Reakcia na článok Našiel sa otec? Pôvod Ježiša podľa evanjelií a z pohľadu vedcov
Zdieľať

Trstenský vysvetľuje aj doslovné chápanie citátu: „Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia Jakub a Jozef, Šimon a Júda?“ (Mt, 13, 55). Rímskokatolícka cirkev prijíma Hieronymovu interpretáciu. Pod výrazom „bratia“ je potrebné rozumieť širšie príbuzenstvo – bratrancov a pod. zo strany Ježišovej matky, píše biblista Katolíckej univerzity.

Trstenský sa podrobne vyjadruje k teórii, podľa ktorej bol Ježišovým otcom rímsky vojak. Poukazuje na kontext, v ktorom takéto myšlienky vznikali, najmä obdobie nepriateľského postoja rímskeho sveta voči kresťanstvu a pod. „Domnienka, že židovské dievča Mária z Nazareta mala pomer s rímskym vojakom, z ktorého sa narodil Ježiš, je konšpirácia autora bez reálneho základu podobná tej, že Ježiš mal pomer s Máriou Magdalénou v podaní Dana Browna v diele Da Vinciho kód.“

Pavol Rábara
Foto: wikipedia.org, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo