Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 12:13

Čína pripravuje plán regulácie umelej inteligencie, informoval Musk

Miliardár nekonkretizoval, čo bolo obsahom jeho rokovaní v Číne, no je možné, že narážal na pripravovaný zákon, ktorý má od nových produktov obsahujúcich umelú inteligenciu vyžadovať bezpečnostnú previerku a potvrdenie, že odrážajú „kľúčové socialistické hodnoty“.

Čína plánuje zaviesť nové spôsoby regulácie umelej inteligencie (AI). Podľa pondelkového vyjadrenia miliardára Elona Muska ho o tom informovali vysokí čínski predstavitelia počas jeho dvojdňovej cesty v Ázii. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Myslím si, že počas mojej nedávnej návštevy Číny sme mali niekoľko veľmi podnetných diskusií o rizikách spojených s umelou inteligenciou a o potrebe istej formy jej regulácie a dohľadu nad ňou,“ uviedol Musk. „Z diskusií som vyrozumel, že Čína bude na svojom území iniciovať zavedenie regulácie AI,“ dodal.

Muskov záujem o Čínu a jeho rozsiahle aktivity na jej území vyvolávajú vo Washingtone dlhodobo znepokojenie, uviedol počas naživo prenášanej diskusie Robert Kennedy Jr., synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a jeden z možných kandidátov amerických demokratov na prezidenta, ktorého agentúra AFP označuje za šíriteľa konšpiračných teórií o očkovaní.

Spoločnosť OpenAI sídliaca v San Franciscu minulý rok v novembri vydala konverzačný robot ChatGPT. Následne sa objavilo množstvo čínskych spoločností, ktoré sa predbiehajú vo vývoji služieb AI schopných napodobňovať ľudskú reč. Rýchly pokrok v tejto oblasti však po celom svete vyvoláva obavy z jej možného zneužitia na účely dezinformácie a propagandy.

Musk nekonkretizoval, čo bolo obsahom rokovaní počas jeho návštevy Číny, no podľa AFP je možné, že narážal na pripravovaný zákon, ktorý má od nových produktov obsahujúcich AI vyžadovať bezpečnostnú previerku a potvrdenie, že odrážajú "kľúčové socialistické hodnoty".

Administratívne opatrenie pre generatívne služby s umelou inteligenciou, ako sa návrh zákona nazýva, zakazuje obsah podporujúci „teroristickú alebo extrémistickú propagandu, etnickú nenávisť alebo iný obsah narúšajúci hospodársky a spoločenský poriadok“. Vysoká miera centralizácie moci v Číne dáva tušiť, že návrh bude takmer s istotou schválený, poznamenáva agentúra AFP.

Musk počas návštevy vyhlásil, že Taiwan by mal byť súčasťou Číny, čo na jednej strane nadšene prijali jeho čínski partneri, no na druhej strane tým pobúril predstaviteľov Taiwanu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 8 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.