Kampaň NATO
Rezorty zahraničia a obrany odmietajú Ficove tvrdenia o zasahovaní do volieb
Ministerstvá deklarujú, že ide o štandardnú kampaň, podobné aktivity sa konajú vo viacerých krajinách.
Ministerstvo zahraničných vecí aj ministerstvo obrany odmietajú špekulácie o tom, že NATO chce cez svoju kampaň zasahovať do volebného procesu a ovplyvňovať septembrové parlamentné voľby.
Rezorty deklarujú, že ide o štandardnú kampaň, podobné aktivity sa konajú vo viacerých krajinách. Nevnímajú ju ako problematickú či idúcu proti záujmom Slovenska, ale označili túto aktivitu za prínos.
„Členstvo v NATO patrí medzi dlhodobé priority našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Je to garancia bezpečnosti a teda aj štátnosti Slovenskej republiky. Kampaň preto nevnímame ako problematickú, či idúcu proti záujmom Slovenska," reagoval komunikačný odbor rezortu diplomacie.
NATO organizuje na Slovensku komunikačnú kampaň s názvom Why Ukraine Matters/Prečo na Ukrajine záleží, ktorou chce podľa ministerstva obrany a ministerstva zahraničia posilniť povedomie verejnosti o prínose členstva NATO pre bezpečnosť Slovenska, uistiť verejnosť o schopnosti NATO posilňovať bezpečnosť Slovenska a zvýšiť informovanosť o význame udržania podpory Ukrajiny pre bezpečnosť Slovenska.
„Ide o štandardnú kampaň, ktorá je súčasťou dlhodobej kampaňovej politiky Severoatlantickej aliancie," zdôraznil rezort slovenskej diplomacie s tým, že v minulosti sa v členských štátoch vrátane Slovenska konala kampaň WeAreNATO/MySmeNATO.
„Odmietame akékoľvek konšpirácie o tom, že NATO chce ovplyvňovať voľby na Slovensku. Ide o exkluzívne spoločenstvo štátov, ktoré si ctí slobodu, demokraciu a medzinárodné právo. Za svoju viac ako 70-ročnú existenciu Aliancia nikdy do nijakých volieb nevstupovala a určite to nebude meniť," uviedli z komunikačného odboru ministerstva obrany.
Zdôraznili tiež, že budúcnosť Slovenska je našou spoločnou zodpovednosťou. „Na ňu vyzývame celé politické spektrum, najmä tých, ktorí sa všemožne snažia premeniť akúkoľvek informáciu na nástroj šírenia strachu," doplnil rezort obrany s tým, že takéto kroky sú hazardom s hodnotovými piliermi štátnosti Slovenska.
Na pripravovanú kampaň NATO upozornil cez víkend šéf Smeru-SD Robert Fico. Tvrdí, že okrem iného je jej cieľom zvýšiť počet Slovákov, ktorí podporujú vojenskú pomoc Ukrajine.
Považuje to za zásah do volebnej kampane na poškodenie opozície, keďže sa má realizovať cez leto a má byť určená pre ľudí vo vekovej a vzdelanostnej kategórii, ktorá kopíruje voličov Smeru-SD.
Fico žiada, aby NATO kampaň odložilo na obdobie po septembrových parlamentných voľbách. Zároveň zdôraznil, že Smer rešpektuje členstvo Slovenska v NATO a plnenie našich záväzkov. V
utorok Fico adresoval otvorený list generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi, v ktorom ho žiada o zrušenie verejnej súťaže, ktorú NATO vyhlásilo na kampaň.
Dnes treba vedieť
„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?
Cholery je vo svete čoraz viac, varuje WHO
V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, rok predtým 220-tisíc. Ochorenie zaznamenali v 44 krajinách, čo je o deväť viac ako predošlý rok.
Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.
Súhrn víkendových udalostí:
- Šéf OĽaNO zverejnil údajné správy Sulíka s Haščákom.
- Pochod Bratislava za život apeloval na zmenu potratového zákona.
- Fico podá žalobu na prezidentku Čaputovú.
- Simulované študentské voľby ovládlo PS.
- Ukrajinci pri Verbovom prelomili ruské línie.
- Ďalšia loď s ukrajinským obilím dorazila do Turecka.
- Ozbrojenci v Kosove zastrelili policajta, neskôr ich obkľúčili.
- Arménsky premiér naznačil odklon od Ruska.
Sulíkova komunikácia s Haščákom
Šéf Penty nepoprel správy so Sulíkom, žiada políciu, aby konala
„S človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii, ale údajne s ním zobchodoval vybrané súkromné správy,“ komentoval Haščák Matovičovu tlačovku.
Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.
Iniciatíva Nie v mojom kroji odmieta politikov s fašistickým pozadím
Politici s fašistickým pozadím podľa iniciatívy skrývajú nebezpečné názory za vyhýbavé odpovede, úsmevy, saká a ľudové kroje.
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra
Na rokovaniach v španielskej Granade sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel.
„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?
Ukrajina môže vyvážať obilie do iných krajín cez Poľsko, povedal Duda
Poľský prezident zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu.