Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2023, 19:08

Poľsko odmietlo verdikt Súdneho dvora EÚ o spornej reforme justície

„Tento verdikt nenapísali sudcovia, ale politici, pretože predstavuje jasné porušenie európskych zmlúv,“ vyhlásil poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro označil Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) za skorumpovaný a odmietol jeho rozhodnutie, podľa ktorého poľská reforma súdnictva z roku 2019 porušuje legislatívu EÚ. "Tento verdikt nenapísali sudcovia, ale politici, pretože predstavuje jasné porušenie európskych zmlúv," vyhlásil Ziobro.

Európska komisia, ktorá Poľsko žalovala za zasahovanie do nezávislosti sudcov a nerešpektovania ich súkromného života, rozhodnutie SDEÚ privítala. Ide podľa nej o definitívne vyriešenie tejto záležitosti.

"Dnešok je dôležitým dňom pre obnovenie nezávislého súdnictva v Poľsku," povedal eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. "Po dnešnom rozhodnutí musí byť poľský zákon o súdnictve náležite prispôsobený. Naliehavo žiadam poľské orgány, aby sa týmto rozsudkom v plnej miere riadili."

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.

pred 3 hodinami

Hlas by uprednostnil viac koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. Naznačil to Erik Tomáš. Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení svojho programu. Prioritami sú podľa Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal.

pred 3 hodinami

Postreh komentátora Postoja Martina Leidenfrosta: „Súdiac podľa bufetu, Saska chce reprezentovať nielen liberalizmus starého strihu, ale až praslovenského typu. Nie je tu nič, čo by sme očakávali u progresívcov, nič bezlepkové, vegánske, diétne ani žiadne chia semienka. Iba tvrdá klasika: štrúdle, výdatné chlebíky, majonézový šalát a mäso, mäso, mäso..., dva typy rezňov a tony guláša. Načisto tradičný slovenský bufet, s ktorým by saskári bodovali aj na cigánskej zábave. Nálada je tu dobrá, slovenský liberalizmus zrejme prežil.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.