Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2016

V štyroch z piatich štátov vyhrala Clintonová, Trump sa už vyhlásil za víťaza u republikánov

Hillary Clintonová zvíťazila v utorňajších demorkatických primárkach v štátoch Connecticut, Delaware, Maryland a Pennsylvánia, Bernie Sanders iba na Rhode Island. Donald Trump vyhral vo všetkých piatich.

Uchádzačka o nomináciu Demokratickej strany pred americkými prezidentskými voľbami Hillary Clintonová zvíťazila v utorňajších primárkach v štátoch Connecticut, Delaware, Maryland a Pennsylvánia. Jej protikandidátovi Berniemu Sandersovi sa bývalú prvú dámu a ministerku zahraničných vecí podarilo poraziť len v štáte Rhode Island. Informovala o tom dnes na svojej internetovej stránke spravodajská televízia BBC.

"Veríme v dobro nášho ľudu a veľkosť nášho národa," povedala Clintonová vo Filadelfii v štáte Pennsylvánia, odkiaľ si odniesla jedno zo svojich dnešných volebných víťazstiev, pričom dodala, že jej volebný tím si kladie "smelé a progresívne ciele", ktoré budú znamenať "lepší život pre tých, čo snívajú, ako aj pre tých, čo konajú".

Senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý dnes vo volebnom súboji s Clintonovou uspel len v najmenšom americkom štáte, ktorým je Rhode Island, svojej protikandidátke zablahoželal k volebnému víťazstvu, avšak svojim priaznivcom sľúbil, že bude bojovať až do konca nominačného procesu a v novembrových prezidentských voľbách si získa širokú podporu.

"Dôvodom, prečo vyvolávame také veľké nadšenie, je skutočnosť, že robíme čosi, čo je v súčasnej politike nezvyčajné. A síce, hovoríme pravdu," povedal po ďalšom volebnom superutorku Sanders, ktorý sa svojim voličom prihovoril v Huntingtone v štáte Západná Virgínia.   

Napriek určitým úspechom, ktoré Sanders v doterajších primárkach a volebných zhromaždeniach demokratov dosiahol, je podľa BBC nepravdepodobné, že sa mu podarí Clintonovú dostihnúť a získať prezidentskú nomináciu. 

V doterajšom priebehu demokratických primárok a volebných zhromaždení získala Clintonová približne 2119 delegátov, pričom zvíťazila v 25 štátoch. Sanders získal približne 1316 a zvíťazil v 18 štátoch. Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, je potrebných 2384 z celkového počtu 4766 delegátov.

Trump sa vyhlásil za "pravdepodobného kandidáta" republikánov

Donald Trump sa vyhlásil za "pravdepodobného kandidáta" Republikánskej strany na úrad prezidenta USA v novembrových voľbách, a to napriek tomu, že si ešte nezabezpečil dostatok delegátov pre nomináciu, informovala dnes agentúra AP.

Inzercia

Trumpove slová zazneli po utorňajších republikánskych primárkach v piatich štátoch, kde zvíťazil. Svojich protikandidátov Teda Cruza a Johna Kasicha nechal ďaleko za sebou a vyzval ich, aby odstúpili zo súboja.

Trump obrátil pozornosť aj na uchádzačku o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany Hillary Clintonovú. Sľúbil, že ak bude on zvolený za prezidenta, urobí pre ženy viac ako ona. Bývalá šéfka diplomacie si podľa Trumpa vedie vo voľbách dobre len preto, že je ženou.

"Úprimne povedané, ak by bola Hillary Clintonová mužom, myslím si, že by nezískala ani päť percent... Jediná vec, ktorú má, je ženská karta. A krásne na tom je to, že ženy ju nemajú radi," povedal Trump novinárom v New Yorku.

Podľa odhadov televízie CNN Trump v utorňajších republikánskych primárkach získal v Connecticute 58,1 percenta hlasov, Marylande 55, Pennsylvánii 57,1, Delaware 60,8 a v štáte Rhode Islande 64,1.

Podľa odhadov agentúry AP si Trump zabezpečil najmenej 105 zo 118 delegátov. Celkovo si už zabezpečil 950 delegátov, pričom Ted Cruz 559 a John Kasich 153.

Trump sa tak približuje k hranici 1237 delegátov, ktorých potrebuje na zaistenie oficiálne prezidentskej nominácie na zjazde republikánov v júli.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.