Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2023, 10:22

Kardinál Zuppi na Ukrajine

Pápežov vyslanec sa stretol so Zelenským, ten prímerie nepovažuje za riešenie

Pápežov vyslanec sa stretol so Zelenským, ten prímerie nepovažuje za riešenie

Pápežský vyslanec kardinál Matteo Zuppi na stretnutí s prezidentom Zelenským v Kyjeve 6. júna 2023. Foto: profimedia.sk

Bolonský arcibiskup by sa mal pokúsiť aj o cestu do Moskvy, podľa hovorcu Kremľa sa s ním Putin nateraz neplánuje stretnúť.

Aktualizované v stredu o 9.30.

Taliansky kardinál Matteo Zuppi absolvoval ako vyslanec pápeža Františka „krátku, ale intenzívnu návštevu“ Ukrajiny.

„Výsledky rozhovorov, ako aj priama skúsenosť s krutým utrpením ukrajinského ľudu v dôsledku prebiehajúcej vojny budú predložené Svätému Otcovi a budú nepochybne užitočné pri zvažovaní krokov, ktoré treba podniknúť tak na humanitárnej úrovni, ako aj pri hľadaní ciest k spravodlivému a trvalému mieru,“ zhrnulo Zuppiho misiu Tlačové stredisko Svätej stolice. 

Kardinál zavítal aj do Buče

Arcibiskup Bologne a predseda Talianskej biskupskej konferencie Zuppi vycestoval na Ukrajinu v pondelok. Ako informuje Vatican News, v prvý deň cesty mal modlitebnú zastávku v Buči, ktorá sa na začiatku konfliktu dostala na titulné stránky novín pre masaker civilistov.

Pápežský vyslanec sa zastavil aj u ombudsmana Dmytra Lubinca, ktorý má na starosti ochranu ľudských práv, aby s ním prediskutoval otázku ukrajinských detí na Ruskom okupovaných územiach, ako aj situáciu vojnových zajatcov vrátane civilistov.

Ďalšie dôležité stretnutie sa uskutočnilo s Radou cirkví a náboženských organizácií na Ukrajine.

Utorok začal 67-ročný kardinál Zuppi návštevou Katedrály svätej Sofie a modlitbou v tomto chráme, tento deň bol podľa Vatikánskeho rozhlasu v znamení dialógu medzi pápežovým vyslancom a ukrajinským prezidentom Zelenským, po ktorom nasledovali záverečné stretnutia misie.

Zelenskyj: Prímerie k mieru nepovedie

Ukrajinský prezident však nie je naklonený myšlienke na prímerie, čo by mal byť hlavný cieľ pápežovej misie prostredníctvom jeho vyslanca Zuppiho.

V Kyjeve prezident Zelenskyj kardinálovi Zuppimu povedal, že prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie, informovala TASR na základe agentúr AFP a ANSA.

„Nepriateľ využije výhodu plynúcu z prerušenia bojov, aby posilnil svoje spôsobilosti a ďalej útočil s cieľom dopustiť sa novej vlny zločinov a hrôz,“ uviedol Zelenskyj.

Inzercia

Zelenskyj so Zuppim hovoril aj o mierovom pláne pre Ukrajinu a potrebe účasti čo najväčšieho počtu krajín. Svätá stolica podľa Zelenského môže účinne prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti.

Prezident zdôraznil, že Rusko pácha strašné zločiny voči Ukrajine, a pripomenul zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Takisto žiadal stiahnutie všetkých ruských vojakov z územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

Cieľom nie je mediácia

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ešte minulý týždeň uviedol, že cieľom misie na Ukrajine, ktorou pápež poveril kardinála Zuppiho, nie je mediácia, ale „pokúsiť sa v prvom rade podporiť atmosféru, ktorá môže viesť k ceste mieru“.

Mediáciu odmietol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a to bezprostredne po svojej audiencii u pápeža Františka v polovici mája.

Bolonský arcibiskup Zuppi by mal viesť podľa Parolina rozhovory okrem Kyjeva aj v Moskve. Kardinál Parolin spomínal snahu „odstrániť všetky prekážky jednu po druhej s cieľom dosiahnuť prímerie a dospieť k rokovaniam“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok odkázal, že ruský prezident Vladimir Putin nemá nateraz v pláne stretnutie s kardinálom Matteom Zuppim.

Kardinál Matteo Zuppi je silno spätý s Komunitou Sant’Egidio a má skúsenosti z riešenia konfliktov na medzinárodnej scéne. Bol pri dosiahnutí mierovej dohody medzi znepriatelenými stranami občianskej vojny v Mozambiku, 67-ročný Zuppi sa angažoval aj v Južnom Sudáne a pri odzbrojení teroristickej skupiny ETA.

Bolonský arcibiskup má tiež dobré vzťahy s Moskovským patriarchátom, čo sa môže ukázať ako užitočné pri jeho aktuálnej misii.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 3 hodinami

„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“

pred 4 hodinami

Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)

pred 5 hodinami

Prieskum Focusu

Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla

Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.