Erdogan v inauguračnom prejave prisľúbil novú ústavu a oživenie ekonomiky

Foto: TASR/AP
Na slávnostnom ceremoniáli v prezidentskom paláci v Ankare sa zúčastnili predstavitelia takmer 80 krajín i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom inauguračnom prejave v sobotu prisľúbil posilniť reputáciu Turecka vo svete, ako aj prijatie novej, inkluzívnej tureckej ústavy a zlepšenie stavu ekonomiky. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
„Sľubujeme, že budeme pracovať zo všetkých síl, aby sme ochránili slávu Tureckej republiky a posilnili jej reputáciu vo svete,“ povedal Erdogan, ktorý predtým v parlamente zložil prísahu na svoje ďalšie funkčné obdobie.
Na slávnostnom inauguračnom ceremoniáli v prezidentskom paláci v Ankare sa zúčastnili predstavitelia takmer 80 krajín i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
„Volebný proces je v súčasnosti za nami; Turecko vstúpilo na novú cestu... Začalo sa storočie Turecka,“ povedal Erdogan a zopakoval slogan svojej kampane. Zopakoval tiež, že voľby v roku 2023 považuje za „najdôležitejšie“ v novodobých dejinách krajiny.
Staronový turecký prezident taktiež v prejave vyzval tureckú opozíciu, aby rešpektovala vôľu národa. Opoziční poslanci volebnú kampaň označili za nespravodlivú a v sobotu sa počas skladania prezidentskej prísahy v parlamente nepostavili.
Erdogan by mal neskôr oznámiť zloženie svojho kabinetu. Podľa miestnych médií by vládny kabinet mal pozostávať aj z jeho bývalých spolupracovníkov vrátane bývalého tureckého vicepremiéra Mehmeta Simseka.
Erdogan dosiahol v nedeľu víťazstvo v druhom kole prezidentských volieb. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028. Podľa pozorovateľov bude turecký prezident naďalej zohrávať rolu sprostredkovateľa medzi Ruskom a západnými partnermi.
Dnes treba vedieť
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Líder PS prišiel do Prezidentského paláca krátko po odchode Roberta Fica.
Parlamentné strany nominujú nových členov štátnej volebnej komisie
Desať mien bude známych po zostavení vlády. Päť miest totiž patrí koalícii a päť opozícii.
Pavol Rusko bude v stredu opäť pred súdom v kauze Maják nádeje
Pavol Rusko je obžalovaný, že ako riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje v roku 2015 financoval muzikál Rómeo a Júlia z peňazí účelovo viazaných na činnosť azylového centra. Celkovo údajne išlo o sumu 101 000 eur. Rusko to považuje za lož, vinu odmieta.
Nitriansky župan Becík sa funkcie po zvolení do parlamentu nevzdá
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa ešte nerozhodol, či si uplatní svoj poslanecký mandát.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s predsedom Smeru Robertom Ficom pred odovzdaním poverenia o zostavení vlády:
Arménsko hlási streľbu v oblasti pri hraniciach s Azerbajdžanom
Arménska vláda v pondelok informovala, že po dobytí Karabachu Azerbajdžanom utieklo do Arménska z tohto regiónu už vyše 100 500 ľudí.
Karol Wojtyła Lúče otcovstva – už túto stredu
Obrazové divadelné zamyslenie o hľadaní identity otcovstva videli stovky divákov nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Anglicku, Taliansku i Poľsku.
OPEC je optimistický v otázke dopytu po rope a vyzýva na investície
Výzvy na obmedzenie investícií do ťažby sú podľa OPEC-u kontraproduktívne a vedú k ohrozeniu energetickej bezpečnosti.
Záujem o tipovanie na výsledky volieb prekonal všetky rekordy
Najväčším favoritom „tipérov“ bola víťazná strana volieb Smer.
Premiér Kurti obvinil Srbsko z pokusov o anexiu severu Kosova
Polícia podľa kosovského premiéra zhabala dokumenty, v ktorých sa uvádzalo, že teroristický útok v obci Banjska bol súčasťou rozsiahlejšieho plánu.