Čaputová pre Politico
Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám. Úlohu zohrávajú aj politici

Foto: TASR/Martin Baumann
Prezidentka vyhlásila, že Slovensko by mohlo nasledovať Maďarsko a stať sa „problémovým dieťaťom EÚ“.
Slovensko podľa prezidentky Zuzany Čaputovej riskuje to, že podľahne ruským dezinformáciám. Povedala to v rozhovore pre portál Politico.
Uviedla tiež, že krajinou sa preháňa dezinformačná kampaň, ktorá polarizuje spoločnosť. Obáva sa toho, že nadchádzajúce parlamentné voľby by mohli ohroziť pokračovanie slovenskej podpory pre Ukrajinu.
Krajina je podľa nej voči dezinformačnej kampani zraniteľnejšia, keďže „sme mladšou demokraciou“.
Tvrdí, že pri šírení dezinformácií zohrávajú svoju úlohu aj politici. „Niektorí politickí lídri, vrátane poslancov, šíria tento typ informácií priamo v parlamente, cez médiá,“ povedala.
Slovensko by podľa slov hlavy štátu mohlo nasledovať Maďarsko a stať sa „problémovým dieťaťom EÚ“.
Doplnila, že ak na jeseň preberú vládu populistické strany, postoje Slovenska „sa budú možno viac podobať zahraničnej politike Viktora Orbána“.
Politico upozorňuje na prieskumy
Politico si všíma, že Slovensko sa ukázalo ako silný podporovateľ Ukrajiny a ukrajinským silám dodalo napríklad aj stíhačky MiG-29.
„V predvolebných prieskumoch však pred septembrovými voľbami vedie populistická strana Smer-SD vedená kontroverzným bývalým premiérom Robertom Ficom, ktorý vyzýva na ukončenie vojenskej podpory Ukrajiny,“ píše portál.
Portál zároveň upozorňuje, že na Slovensku sa darí aj ruskému naratívu. Spomína pritom prieskum mimovládnej organizácie GLOBSEC, podľa ktorého len 40 percent Slovákov verí, že za vojnu na Ukrajine je priamo zodpovedné Rusko. Pre porovnanie v susednom Poľsku je to 85 percent.

Iba 58 percent Slovákov by v referende hlasovalo za zotrvanie v NATO.
Vzhľadom na túto situáciu tak Slovensko podľa Čaputovej zažíva veľmi zložité obdobie. „Pozorujem nielen polarizáciu, ale aj roztrieštenosť našej spoločnosti,“ povedala.
Veľa Slovákov je otrávených z kríz, tvrdí prezidentka
Prezidentka si pritom myslí, že ruskému naratívu sa v časti slovenskej spoločnosti darí v dôsledku „pozitívneho postoja k spoločným slovanským koreňom“, určitého vnímania dejín či vplyvu dezinformácií.
Okrem toho za to podľa nej možno môžu aj „chyby v komunikácii demokratických politických lídrov“.
Veľa Slovákov je tiež podľa prezidentky už jednoducho otrávených po sérií kríz, ktorým spoločnosť musela čeliť. „Ľudia sú preto nahnevaní a frustrovaní,“ myslí si Čaputová.
Podľa spomínaného prieskumu organizácie GLOBSEC si približne 50 percent Slovákov myslí, že USA predstavujú pre Slovensko bezpečnostnú hrozbu, a 66 percent súhlasilo s výrokom, že USA vťahujú Slovensko do vojny s Ruskom, pretože z toho profitujú.
Prieskum NATO zase ukazuje, že za zotrvanie v Aliancii je len 51 percent Slovákov a približne polovica slovenskej populácie je proti pokračovaniu pomoci Ukrajine.
Dnes treba vedieť
„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?
Cholery je vo svete čoraz viac, varuje WHO
V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, rok predtým 220-tisíc. Ochorenie zaznamenali v 44 krajinách, čo je o deväť viac ako predošlý rok.
Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.
Súhrn víkendových udalostí:
- Šéf OĽaNO zverejnil údajné správy Sulíka s Haščákom.
- Pochod Bratislava za život apeloval na zmenu potratového zákona.
- Fico podá žalobu na prezidentku Čaputovú.
- Simulované študentské voľby ovládlo PS.
- Ukrajinci pri Verbovom prelomili ruské línie.
- Ďalšia loď s ukrajinským obilím dorazila do Turecka.
- Ozbrojenci v Kosove zastrelili policajta, neskôr ich obkľúčili.
- Arménsky premiér naznačil odklon od Ruska.
Sulíkova komunikácia s Haščákom
Šéf Penty nepoprel správy so Sulíkom, žiada políciu, aby konala
„S človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii, ale údajne s ním zobchodoval vybrané súkromné správy,“ komentoval Haščák Matovičovu tlačovku.
Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.
Iniciatíva Nie v mojom kroji odmieta politikov s fašistickým pozadím
Politici s fašistickým pozadím podľa iniciatívy skrývajú nebezpečné názory za vyhýbavé odpovede, úsmevy, saká a ľudové kroje.
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra
Na rokovaniach v španielskej Granade sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel.
„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?
Ukrajina môže vyvážať obilie do iných krajín cez Poľsko, povedal Duda
Poľský prezident zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu.