Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského
Berezovskij získal zámok Chateau de la Garoupe na Azúrovom pobreží v hodnote niekoľkých miliónov eur v 90. rokoch minulého storočia, keď bol v Rusku pri moci Boris Jeľcin. Magnát Berezovskij bol vtedy považovaný za jedného z najmocnejších a najvplyvnejších ľudí v Rusku.
Francúzske úrady zámok skonfiškovali v roku 2015, dva roky po tom, ako Berezovského našli mŕtveho v jeho dome v Anglicku. Okolnosti Berezovského smrti neboli nikdy úplne vysvetlené.
Zámok, rovnako ako susednú usadlosť Clocher de la Garoupe, tiež vlastnenú Berezovským, bol skonfiškovaný po tom, ako bol vyhodnotený ako výnos z prania špinavých peňazí, ktorého sa dopustila investičná spoločnosť Sifi a jej manažér Jean-Louis Bordes. Vyšetrovaním sa zistilo, že tieto dva subjekty poslúžili ako krytie pre Berezovského.
Príslušné francúzske orgány potrebovali na rozlúštenie zložitého pozadia okolností nákupu zámku Chateau de la Garoupe takmer desať rokov.
Danú nehnuteľnosť na prestížnom polostrove Cap d'Antibes dal postaviť britský priemyselník a poslanec Charles McLaren a zavítali do nej osobnosti ako maliar Pablo Picasso, hudobník Cole Porter či spisovateľ a novinár Ernest Hemingway.
Od návštev cárskej rodiny v polovici 19. storočia sa Azúrové pobrežie medzi Rusmi stále teší veľkej popularite, a to najmä medzi novozbohatlíkmi, ktorí tam nehnuteľnosti začali skupovať po páde Berlínskeho múru v roku 1989. Berezovskij bol jedným z prvých bohatých Rusov, ktorí sa zamerali na polostrov Cap d'Antibes.
Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády Borisa Jeľcina. Keď sa v roku 2000 k moci dostal Vladimir Putin, Berezovskij upadol do nemilosti. Krátko na to odišiel do londýnskeho exilu, kde sa stal zarytým odporcom Kremľa. V marci 2013 ho našli obeseného v jeho súkromnej rezidencii.
Invázia ruskej armády na Ukrajinu a sankcie zo strany Západu spôsobili, že vlastnenie nehnuteľnosti a dokonca aj vstup do Francúzska sú pre mnohých Rusov čoraz problematickejšie.
Dnes treba vedieť
Súhrn udalostí vo štvrtok 21. septembra:
- Smer podľa prieskumu Ipsosu vedie, Sme rodina je mimo parlamentu.
- SaS vyzvala malé strany na odstúpenie z volieb, Demokrati to odmietli.
- Skoro polovica úloh z literatúra na prijímačkách nebola podľa inšpekcie v poriadku.
- Ukrajina sa so Slovenskom dohodla na licenciách na dovoz obilia, žalobu zastaví.
- Úvodné rokovanie o integrácii Karabachu bolo konštruktívne, hovorí Azerbajdžan.
- Fidesz v parlamente nepodporí vstup Švédska do NATO.
- Prvá loď s ukrajinským obilím prelomila ruskú blokádu.
- India prestala vydávať víza Kanaďanom.
Nemeckí voliči sa posúvajú silne doprava, zistila štúdia
Autori štúdie identifikovali extrémne pravicové postoje naprieč politickým spektrom, nielen medzi prívržencami krajne pravicových politikov.
Tretia Eddyho rada patrí voličom: „Za žiadnych okolností nehlasujte za HCP politikov, aj keby sa vám zdalo, že na to máte tie najlepšie dôvody. Urobia všetko pre to, aby zničili demokraciu a vládu práva – urobia všetko pre to, aby zničili kohokoľvek a čokoľvek, čo im bude stáť v ceste.“ Jozef Majchrák píše o psychopatoch v politike.
Ukrajina môže po Ficovom víťazstve stratiť spojenca, píše Reuters o Slovensku
„Obavy však zmierňuje Ficov pragmatizmus, ktorý preukázal, keď bol premiérom,“ píše agentúra. Pripomína, že Slovensko počas vlád Smeru zaviedlo euro a nepúšťalo sa do sporov s partnermi v EÚ či v NATO.
Nemeckú klimatickú aktivistku odsúdili na osem mesiacov väzenia
Prípad sa dostal na trestný súd po tom, ako sa aktivistka odvolala. Počas výpovede však vyhlásila, že na protestoch sa bude zúčastňovať aj naďalej.
Poľská vláda bodla Ukrajine nôž do chrbta, hovorí Donald Tusk
Bývalý predseda Európskej rady na adresu poľskej vlády vyhlásil, že Ukrajine „odovzdala takmer všetky zbrane použiteľné na fronte a nakoniec túto investíciu do poľsko-ukrajinských vzťahov zničí“.
Univerzita Komenského tvrdí, že v medzinárodných rebríčkoch nezaostáva
„Ak sa univerzitám v okolitých krajinám darí ešte lepšie ako nám, vnímame to ako výzvu na zamyslenie sa nad podporou, ktorú naše univerzity dostávajú od štátu,“ povedala hovorkyňa univerzity Tatiana Zaťková.
Pašinjan viní Rusko z neschopnosti odvrátiť azerbajdžanskú ofenzívu v Karabachu
V nedávnom rozhovore pre taliansky denník La Repubblica arménsky premiér uviedol, že závislosť jeho krajiny v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba.
Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)
Pri americkom veľvyslanectve v Bejrúte sa strieľalo
Incident sa časovo zhoduje s výročím bombového útoku na auto, ktorý sa odohral v roku 1984 pred prístavbou amerického veľvyslanectva v Bejrúte.