Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského
Berezovskij získal zámok Chateau de la Garoupe na Azúrovom pobreží v hodnote niekoľkých miliónov eur v 90. rokoch minulého storočia, keď bol v Rusku pri moci Boris Jeľcin. Magnát Berezovskij bol vtedy považovaný za jedného z najmocnejších a najvplyvnejších ľudí v Rusku.
Francúzske úrady zámok skonfiškovali v roku 2015, dva roky po tom, ako Berezovského našli mŕtveho v jeho dome v Anglicku. Okolnosti Berezovského smrti neboli nikdy úplne vysvetlené.
Zámok, rovnako ako susednú usadlosť Clocher de la Garoupe, tiež vlastnenú Berezovským, bol skonfiškovaný po tom, ako bol vyhodnotený ako výnos z prania špinavých peňazí, ktorého sa dopustila investičná spoločnosť Sifi a jej manažér Jean-Louis Bordes. Vyšetrovaním sa zistilo, že tieto dva subjekty poslúžili ako krytie pre Berezovského.
Príslušné francúzske orgány potrebovali na rozlúštenie zložitého pozadia okolností nákupu zámku Chateau de la Garoupe takmer desať rokov.
Danú nehnuteľnosť na prestížnom polostrove Cap d'Antibes dal postaviť britský priemyselník a poslanec Charles McLaren a zavítali do nej osobnosti ako maliar Pablo Picasso, hudobník Cole Porter či spisovateľ a novinár Ernest Hemingway.
Od návštev cárskej rodiny v polovici 19. storočia sa Azúrové pobrežie medzi Rusmi stále teší veľkej popularite, a to najmä medzi novozbohatlíkmi, ktorí tam nehnuteľnosti začali skupovať po páde Berlínskeho múru v roku 1989. Berezovskij bol jedným z prvých bohatých Rusov, ktorí sa zamerali na polostrov Cap d'Antibes.
Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády Borisa Jeľcina. Keď sa v roku 2000 k moci dostal Vladimir Putin, Berezovskij upadol do nemilosti. Krátko na to odišiel do londýnskeho exilu, kde sa stal zarytým odporcom Kremľa. V marci 2013 ho našli obeseného v jeho súkromnej rezidencii.
Invázia ruskej armády na Ukrajinu a sankcie zo strany Západu spôsobili, že vlastnenie nehnuteľnosti a dokonca aj vstup do Francúzska sú pre mnohých Rusov čoraz problematickejšie.
Dnes treba vedieť
Špeciálna prokuratúra dozoruje viacero prípadov možnej volebnej korupcie
Polícia počas volebného dňa zaznamenala šesť trestných oznámení. Podozrenia sa týkajú aj kupovania hlasov v rómskych osadách.
Kremeľ reaguje na slovenské voľby
Je absurdné označovať Smer za proruskú stranu, tvrdí Putinov hovorca
Viacerá zahraničné médiá v reakcii na výsledok slovenských volieb uviedli, že vláda na čele so Smerom by mohla predstavovať výzvu pre NATO a ohroziť slovenskú vojenskú pomoc pre Ukrajinu.
Moldavsko už nebude nakupovať plyn od ruského Gazpromu
Minister energetiky Victor Parlicov uviedol, že Moldavsko dokázalo získať plyn od európskych dodávateľov a za lepšiu cenu než od ruskej spoločnosti.
Najhoršia epidémia horúčky dengue si v Bangladéši vyžiadala už vyše tisíc obetí
Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že horúčka dengue a ďalšie choroby prenášané komármi sa v dôsledku klimatickej zmeny šíria oveľa rýchlejšie a na ďalšie územia.
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu udelili za výskum mRNA vakcín
Cenu získali americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman.
Británia neplánuje na Ukrajinu poslať vojenských inštruktorov, povedal Sunak
Spojené kráľovstvo a jeho spojenci sa vyhýbajú oficiálnej prítomnosti svojich vojakov na Ukrajine, aby znížili riziko priameho konfliktu s Ruskom.
Vražda Daniela Tupého
Adam Puškár zostáva vo väzbe, rozhodol súd
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, obhajoba proti nemu podala sťažnosť.
Pracovné prostredie u nás je z hľadiska napätosti najhoršie v EÚ, tvrdia odbory
Zo zistení Eurofoundu vyplýva, že na Slovensku je nadužívaná nočná práca. Upozornili aj na príliš časté využívanie zmenovej práce.
Indonézia spustila prvú vysokorýchlostnú železnicu v juhovýchodnej Ázii
Vlak s kapacitu 600 osôb je súčasťou infraštruktúrnych projektov Pásmo a cesta, ktoré podporuje Peking.
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)