PRIESKUM: Štvrtina Američanov verí na duchovnú energiu stromov

Mnohým veriacim v USA nestačí veriť len v Ježiša, ale popritom dôverujú aj horoskopom, reinkarnácii, spirituálnej energii stromov alebo joge ako nielen telesnej, ale aj duchovnej činnosti. V priemere sa to týka štvrtiny amerických veriacich. Výsledky poskytlo Pew Forum on Religion and Public Life už 9.decembra.

Podľa tejto výskumnej organizácie "náboženské praktiky Američanov úplne nezapadajú do zvyčajných kategórií" a "mnoho Američanov sa zapája do rozličných náboženských praktík, miešajúc prvky rozličných tradícií." Štvrtina respondentov navštevuje bohoslužby odlišné oproti svojej viere. Z výskumu vyplýva, že manželské páry, ktorých obaja manželia majú inú vieru, navštevujú bohoslužby menej ako manželstvá, v ktorých sú obaja členovia rovnakého presvedčenia. Pew Forum informuje, že takmer polovica verejnosti (49 %) zažila duchovný alebo mystický zážitok ako "okamih náhleho náboženského precitnutia alebo prebudenia." V šesťdesiatych rokoch čosi podobné zažilo len 22 percent obyvateľov USA.

Mnohým americkým kresťanom nestačí len Ježiš, ale nechávajú sa ovplyvniť či už východnými náboženstvami alebo New Age. Až 22 percent kresťanov v USA verí na reinkarnáciu. Svoju dôveru do astrológie vkladá až 23 percent kresťanov spoza veľkej mláky. Tieto údaje sú len o pár percent nižšie oproti celej populácii Spojených štátov amerických. Medzi Američanmi je rozšírený New Age, napríklad viera, že v horách, stromoch či kryštáloch je ukrytá duchovná energia. Takéto presvedčenie vyjadrilo 26 percent účastníkov prieskumu. Nemálo respondentov (16 %) verí aj na to, že si môžu privodiť nešťastie, keď sa na nich niekto zle pozrie (takzvané "zlé oko/evil eye"), prípadne že sa im stalo čosi zlé, lebo ich niekto preklial alebo začaroval.

Najimúnnejší voči týmto východným náboženstvám a New Age sú bieli evanjelikálni protestanti, tvrdí Pew Forum. Čo sa týka katolíkov, na reinkarnáciu ich verí 28 percent, na jogu ako duchovné cvičenie 27 percent, na spirituálnu energiu i astrológiu svorne 29 percent a na "zlé oko" 17 percent.

Telefonický prieskum, ktorý realizovalo Pew Forum on Religion and Public Life, sa uskutočnil od 11. do 27. augusta 2009 na vzorke 4 013 dospelých Američanov.

Matúš Demko
Foto: Pavol Rábara

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo