Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 15:32

Ústavný súd dal za pravdu šikanovaným rómskym chlapcom

„Ústavný súd zistil bezprecedentné a extrémne porušenie požiadavky promptnosti konania zo strany prvostupňového súdu a nedostatky v efektivite vyšetrovania na oboch všeobecných súdoch,“ konštatoval súd v dnešnom vyhlásení.

Ústavný súd v súvislosti s kauzou šikanovania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach z marca 2009 uviedol, že výsledky preskúmania potvrdili opodstatnenosť tvrdení dnes už dospelých sťažovateľov. 

V rozhodnutí z 22. mája Ústavný súd zrušil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov a vec vrátil Okresnému súdu Košice II na ďalšie konanie.

Zároveň rozhodol o porušení práv sťažovateľov spojených so zákazom mučenia a krutého zaobchádzania a diskriminácie na rasovom základe. Zrušenie sa týka rozsudku Okresného súdu Košice II zo 4. decembra 2019, ako aj uznesenia odvolacieho Krajského súdu v Košiciach z 11. decembra 2020, ktorý rozsudok okresný súd potvrdil.

Ústavný súd v piatok konštatoval, že "pri vyšetrovaní trestnej činnosti, zasahujúcej do špecifických základných práv, prostriedky trestného práva sú (majú byť) skutočne nástrojom samotnej ochrany základných práv poškodených".

Podstatou zistených defektov súdnej etapy konania je podľa ÚS neregulárna aplikácia zásady voľného hodnotenia dôkazov.

"Zistené nedostatky vo svojom súhrne a intenzite viedli ÚS k záveru o porušení práva sťažovateľov na účinné vyšetrovanie, kde súčasne ÚS konštatoval, že právne závery rozhodnutí všeobecných súdov boli ustálené ústavne nekonformným spôsobom, v dôsledku čoho odôvodnenie namietaných rozhodnutí neposkytuje dostatok relevantných dôvodov na súdmi prijatý záver o oslobodení obžalovaných spod obžaloby," uviedol.

Inzercia

Ústavný súd zároveň informoval, že pre účely zodpovedania otázky, či konajúce súdy pri napĺňaní pozitívneho záväzku štátu viesť účinné vyšetrovanie, dodržali jeho stanovené parametre, sa podrobne oboznámil jednak s obsahom odôvodnení oboch rozhodnutí všeobecných súdov a preskúmal celý obsah spisového materiálu v trestnej veci.

Poukázal pritom, že Európsky súd pre ľudské práva, na ktorý sa sťažovatelia taktiež obrátili, konštatoval porušenie práva na účinné vyšetrovanie iba na základe porušenia promptnosti vyšetrovania. Predchádzajúci rozsudok ESĽP tak podľa ÚS neznamenal vyčerpanie predmetu konania pred Ústavným súdom.

Prípad sa viaže na udalosti z 21. marca 2009. Šesť rómskych chlapcov z košického sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti na Obvodné oddelenie Policajného zboru Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.

Podľa medializovaného videozáznamu policajti chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy, pričom ich komentáre sa týkali aj rómskeho pôvodu chlapcov.

Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania. Podľa verdiktu prvostupňového súdu však nebolo preukázané, že obžalovaní sa dopustili trestnej činnosti.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“

pred 9 hodinami

Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)

pred 10 hodinami

Prieskum Focusu

Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla

Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.