Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 11:58

Ukrajina zničila v noci všetky útočiace ruské drony a rakety

Išlo už o šiesty ruský útok na Kyjev za šesť dní a vyžiadal si dvoch ranených. Zranenia utrpeli 11-ročné dieťa a 68-ročný senior.

Podľa šéfa kyjevskej polície Andrija Nebytova bolo padajúcimi troskami poškodených päť bytových domov. Poplašné sirény zneli vyše dve hodiny, dodal Nebytov.

"Okupanti sa neprestávajú snažiť terorizovať hlavné mesto Ukrajiny útokmi dronov a rakiet," oznámili ukrajinské vzdušné sily. "Všetkých 15 striel s plochou dráhou letu a 21 útočných dronov bolo zničených," dodali.

Kyjev bol až donedávna relatívne ušetrený od vzdušných útokov. Od začiatku mája však Rusko útočí takmer denne a v pondelok 29. mája dokonca útočilo za bieleho dňa.

"Za posledných šesť dní (Rusi) podnikli šesť útokov na toto mesto!" napísal na sociálnej sieti Telegram vojenský veliteľ Kyjeva Serhij Popko. "Po balistických raketách predchádzajúci deň bol tentoraz útok kombinovaný: útočili naraz drony a strely s plochou dráhou letu," spresnil.

Útoky na hlavné mesto vzdialené od hlavných bojísk na východe a juhu Ukrajiny vyvolali otázky o motívoch Moskvy. Odborníci v rozhovoroch s AFP ich pripisujú snahe Ruska vyčerpať protivzdušnú obranu Ukrajiny a zdržať plánovanú protiofenzívu, ktorej cieľom je oslobodiť okupované územie.

Rusko sa tiež pokúša "zasiať paniku" medzi obyvateľmi, tvrdia ukrajinskí predstavitelia. Podľa Moskvy však útoky mieria len na vojenské ciele.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 8 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.