Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 11:13

Orbán

Ak by Erdogan nevyhral voľby v Turecku, pustili by na nás utečencov

„Je obrovskou úľavou, že Erdogan vyhral. N​ielenže som mu fandil, ale som sa aj modlil, aby vyhral voľby,“ vyhlásil maďarský prezident.

Ak by v tureckých prezidentských voľbách nebol znovuzvolený Recep Tayyip Erdogan, tak by boli utečenci pustení na Európu. Vyhlásil to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

"Je obrovskou úľavou, že Erdogan vyhral. N​ielen že som mu fandil, ale som sa aj modlil, aby vyhral voľby," povedal Orbán. Dodal, že by bolo tragédiou, keby nevyhral turecké prezidentské voľby.

"Erdoganov protikandidát vo voľbách bol (americký finančník) György Soros, rovnako ako v Maďarsku. Aj u nás bolo potrebné poraziť Sorosa, nie ľavicu. Ak by Erdogan nevyhral, ​​boli by na nás pustili utečencov, takže Turecko je pre nás kľúčovou krajinou," podčiarkol maďarský premiér.

Maďarsko musí vždy pozorne vnímať najmä Rusko, Nemecko a Turecko, zdôraznil Orbán. Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že maďarsko-nemecké vzťahy sú momentálne najkritickejšie.

Vyhlásil tiež, že Maďarsko nie je vo vojne s Ruskom, a kým bude vládnuť jeho vláda, tak ani nebude, a to "ani morálne".

K uzneseniu Európskeho parlamentu, ktorý vo štvrtok vyjadril vážne obavy nad vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024, Orbán poznamenal, že sa tým vôbec netreba zaoberať.

"EP nemá s rotujúcim predsedníctvom v Únii nič spoločné. Netreba sa tým vôbec zaoberať. Takéto uznesenie mohol schváliť aj parlament Eskimákov," povedal Orbán.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.