Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. jún 2023

Klinická smrť nášho zdravotníctva

Naše zdravotníctvo je v štádiu klinickej smrti a potrebuje radikálny zákrok a nie plastické operácie.

Prečo je tomu tak? Kvôli zaslepeniu politikov zdravotníctvo všetci odsúvajú do úzadia.

Už dlhé roky hýbeme zdravotníctvo zlým smerom, a preto nefunguje tak, aby prinášalo očakávané efekty a kvalitu služieb, len je to podstatne citlivejšie, lebo ide o zdravie a dôstojnú starobu, čo cítiť rýchlejšie, ako sa prejaví „blbosť“ generácií pre nefunkčné školstvo.

Bohužiaľ, v našom štáte nikdy neprebehla normálna diskusia ako systém nastaviť tak, aby čo najlepšie slúžil čo najviac občanom, reagoval na skutočné podmienky v regiónoch, teda v prospech tých, ktorí doň prispievajú. Nemáme ucelenú víziu, a tak sa opatrenia menia podľa schopnosti alebo neschopnosti ministra a vlády.

V zásade platí, že ak systém zdravotnej starostlivosti má byť na kvalitnej úrovni, tak ako celok musí byť v prvom rade orientovaný na potreby pacienta. A zároveň musí vytvárať vhodné pracovné podmienky pre ľudí, ktorí v ňom pracujú. Bohužiaľ, väčšina potrebných krokov vyžaduje politickú silu na legislatívne a operatívne zmeny v nastavení systému.

Všetkým nám by pomohlo, ak by zdravotníctvo ako segment nebolo prepolitizované, ale rozhodovalo by sa o ňom odborne a manažérsky. Ak má politická strana čisté úmysly, musí jej byť takéto rozhodovanie po vôli, ba čo viac, mala by za také bojovať. Vtedy by bolo možné, aby sa na konkrétnej dlhodobej koncepcii rozvoja zdravotníctva dohodli politické strany krížom cez celé politické spektrum, čo by umožnilo tento sektor kontinuálne rozvíjať a systematicky posúvať dopredu. Lebo ak bude každá garnitúra riešiť čiastkové problémy zdravotníctva z pohľadu svojich politických a osobných záujmov bez odborného pohľadu ďalej dopredu, naše zdravotníctvo bude vždy len prešľapovať na mieste.

Inzercia

Ukazuje sa, že  systém zdravotníctva, ktorý u nás máme, dlhodobo neudržateľný. Systém, kde lekár nie je motivovaný spokojnosťou pacienta, pacient nie je motivovaný neplytvať prostriedkami a zdravotná poisťovňa nevie, za čo vlastne platí.

Je na čase nastaviť nové vízie, len, bohužiaľ, to pri týchto politikoch je enormne ťažká úloha, pretože títo ľudia nedokážu rozoznať dôsledky a príčiny a populisti radi riešia dôsledky, často svojej neschopnosti, aby ukázali ako pracujú pre ľudí, ktorí ani netušia, ako ich ženú do záhuby.

Čo stým, aké je východisko? 
 
V každom prípade bude potrebné zmeniť štruktúru nemocníc a existujúce zariadenia modernizovať, ale nie metódou s vedrom čistiaceho prostriedku a vytieraním plesní na toaletách nemocníc pred televíznymi kamerami.

Bolo by možno prospešné, ak by takéto komentáre čítali hlavne tí kompetentní. Otázkou ale ostáva: „Kto to vlastne je?"

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Telíčka potratených detí budú v kanáloch

Telíčka potratených detí budú v kanáloch

Pán minister zdravotníctva sa vyjadril, že chce diskutovať o zavedení možnosti chemického potratu. Dovolím si prispieť do diskusie s niekoľkými argumentami a postrehmi. Chemický potrat považujem za barbarský s veľmi negatívnym dopadom na dieťa, ženu ako i spoločnosť.

Blog
Výhody KDH ktorých nieto

Výhody KDH ktorých nieto

Reakcia na rozhovor s Františkom Mikloškom o jeho kandidatúre za KDH v nasledujúcich parlamentných voľbách. Niektoré detaily z tohto rozhovoru si zaslúžia zopakovanie, predovšetkým na silne KDH-podporujúcom Postoji.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.