Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 10:58

Česká polícia

Dezinformácia o smrti Pavla z predvolebnej kampane prišla z Ruska

Dezinformácia o smrti Pavla z predvolebnej kampane prišla z Ruska

Foto - Postoj/Juraj Brezáni

Kriminalistom z odboru extrémizmu a terorizmu pražskej polície sa však nepodarilo nájsť konkrétneho páchateľa.

Stopy, odkiaľ sa v januári šírila dezinformácia o smrti súčasného prezidenta Petra Pavla, vedú podľa českej polície do Ruska. Páchateľa sa im však zistiť nepodarilo, prípad preto odložili. Uviedli to na sociálnej sieti Twitter.

"Kriminalisti z odboru extrémizmu a terorizmu pražskej polície prípad preverovali a zistili, že stopy, odkiaľ sa táto dezinformácia začala šíriť, vedú do Ruska. Konkrétneho páchateľa sa však zistiť nepodarilo, preto bol prípad odložený," napísala polícia.

Pred druhým kolom tohtoročných prezidentských volieb sa v Česku prostredníctvom falošných webových stránok vtedajšieho prezidentského kandidáta Petra Pavla a reťazových e-mailov šírila dezinformácia, že Pavel zomrel.

Smútočné oznámenie s jeho fotkou sa objavilo na internetovej stránke, ktorá sa od jeho oficiálneho webu líšila iba v URL adrese a internetovej doméne. V mene jeho hovorkyne sa v ňom písalo, že vtedajší prezidentský kandidát zomrel pravdepodobne na zlyhanie srdca.

Pavel toto falošné oznámenie zdieľal na Twitteri so slovami, že predvolebná kampaň dosiahla nové dno. Zastal sa ho aj jeho protikandidát Andrej Babiš, ktorý apeloval na políciu, aby prípad dôkladne prešetrila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 6 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.