Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. apríl 2016

Ukrajina si pripomína 30. výročie černobyľskej jadrovej katastrofy

Ukrajina si dnes pripomína 30. výročie katastrofy v atómovej elektrárni Černobyľ. Sirény zazneli v rovnaký moment (01.23 h miestneho času), ako 26. apríla 1986 došlo k výbuchu, informuje stanica BBC.

Havária v Atómovej elektrárni Vladimira Iľjiča Lenina, ako sa prevádzka nazývala za sovietskej éry, je dosiaľ najhoršou katastrofou svojho druhu v dejinách ľudstva. Nekontrolovateľná reakcia odtrhla masívnu strechu štvrtého reaktora a do ovzdušia sa dostal obrovský mrak rádioaktívnych látok, ktorý sa rozptýlil nad Európou.
      

Spomienkový obrad sa konal v meste Slavutyč, postavenom po katastrofe s účelom poskytnúť ubytovanie tisícom ľudí po evakuácii mesta Pripiať. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v priebehu dňa zúčastní na pietnom podujatí neďaleko samotného miesta tragédie, v Kyjeve sa uskutoční bohoslužba pre rodiny obetí.
      

Hladina rádioaktivity zostáva v okolí Černobyľu stále vysoká. Aktivisti varujú, že v regiónoch Bieloruska, ktoré hraničia s Ukrajinou, sa stále rodia deti s vážnymi poruchami a veľké množstvo obyvateľov trpí neobvyklými formami rakoviny.
      

V roku 2010 sa začala výstavba mohutného sarkofágu s hmotnosťou 25.000 ton, ktorý prekryje betónový kryt poškodeného reaktora postavený ešte v roku tejto katastrofy.
      

Počet ľudí, ktorí v dôsledku černobyľskej havárie prišli o život, je predmetom dohadov. Všeobecne je známe, že pri samotnom výbuchu a záchrannej operácii zomrelo približne 30 osôb. Podľa správy OSN z roku 2005 následkom súvisiacich ochorení zomrelo približne 4000 ďalších ľudí. Organizácia Greenpeace však tvrdí, že táto bilancia je v skutočnosti omnoho vyššia.

Inzercia

Odporúčame

Danko sa má po operácii žalúdka dobre

Danko sa má po operácii žalúdka dobre

Predseda parlamentu Andrej Danko je po operácii naďalej hospitalizovaný na ARO v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. V pondelok mu tam lekári pre podozrivý nález odstránili časť žalúdka.