Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. apríl 2016

Päť amerických štátov si dnes vyberá prezidentských kandidátov

Voliči v piatich štátoch na severovýchode USA - Marylande, Pennsylvánii, Delaware, Connecticute a Rhode Islande - si dnes vyberú kandidátov, ktorí by mali reprezentovať Republikánsku a Demokratickú stranu v novembrových prezidentských voľbách.

Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová dúfajú, že získajú významnú časť delegátov, o ktorých sa dnes hlasuje, a upevnia tak svoje vedúce postavenia, informovala tlačová agentúra DPA.
      

Republikánski vyzývatelia Ted Cruz a John Kasich vyskúšajú novú stratégiu, ktorá by mala zabrániť Trumpovi získať 1237 delegátov potrebných na to, aby ho stranícky kongres v júli priamo menoval za prezidentského kandidáta. Ani jeden z nich už nemá šancu získať pred kongresom dostatok delegátov na to, aby si zabezpečil stranícku nomináciu, ale obaja dúfajú, že zoberú hlasy Trumpovi a prinútia tak kongres rokovať o inom prezidentskom kandidátovi.
      

Z pätice štátov, v ktorých sa dnes hlasuje, je najväčšia Pensylvánia. Trump v nej má podľa prieskumov výrazný 19-percentný náskok pred svojím najbližším súperom Cruzom, informovala webová stránka Real Clear Politics. V Pensylvánii však platia zložité pravidlá, čo znamená, že republikánsky víťaz získa priamo iba malú časť z tamojších 71 delegátov.
      

Kasich je guvernérom susedného Ohia a vyrástol v Pensylvánii, dúfa preto, že premení svoje styky na hlasy a Cruz zasa verí, že získa hlasy konzervatívnych voličov. Trumpa budú podľa prieskumov voliť vo veľkých mestských aglomeráciách ako je Philadelphia a Pittsburgh i v malých komunitách, ktoré postihlo rušenie pracovných miest.
      

Trump má podľa prieskumov výrazný náskok aj v Marylande a Connecticute, kde je so značným odstupom druhý Kasich.
      

Inzercia

Cruz a Kasich sa tento týždeň dohodli na spolupráci, aby zvýšili šance, že sa im podarí zastaviť Trumpa. Dohodli sa, že sa každý z nich sústredí na štáty, v ktorých má šancu získať čo najviac hlasov. Trump to označil za zúfalú politiku svojich súperov.
      

Ak by bola taktika smerujúca proti Trumpovi úspešná a on by nezískal potrebný počet hlasov, mohli by si delegáti republikánskeho kongresu v júli slobodne zvoliť iného prezidentského kandidáta.
      

V radoch demokratov má Clintonová podľa prieskumov dvojciferný náskok pred svojím súperom Berniem Sandersom v Pennsylvánii a Marylande a oveľa menší v Connecticute. Clintonová tvrdí, že má blízko k Pensylvánii, kde vyrástol jej otec. V jeho rodisku Scranton trávila Clintonová často letné prázdniny.
      

Ak dnes Clintonová zvíťazí nad Sandersom vo všetkých piatich štátoch, bude už veľmi blízko k získaniu 2383 demokratických delegátov a v polovici mája by si mohla byť istá prezidentskou nomináciou svojej strany. Na dnešok si naplánovala volebnú noc vo Philadelphii, kde sa v júli bude konať nominačný kongres demokratov, dodala DPA.

Odporúčame

Danko sa má po operácii žalúdka dobre

Danko sa má po operácii žalúdka dobre

Predseda parlamentu Andrej Danko je po operácii naďalej hospitalizovaný na ARO v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. V pondelok mu tam lekári pre podozrivý nález odstránili časť žalúdka.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.