Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. jún 2023

Výhody KDH ktorých nieto

Reakcia na rozhovor s Františkom Mikloškom o jeho kandidatúre za KDH v nasledujúcich parlamentných voľbách. Niektoré detaily z tohto rozhovoru si zaslúžia zopakovanie, predovšetkým na silne KDH-podporujúcom Postoji.
Výhody KDH ktorých nieto

František Mikloško vysvetľuje, prečo sa KDH nespojilo s Demokratmi. V zásade ide o argument, ktorý sme si už prečítali v rôznych podaniach aj skôr: zmiešané strany konzervatívcov a liberálov sa konzervatívcom nevyplatia, pretože musia robiť kompromisy a nemajú jasné hodnotové ukotvenie. V poriadku, s týmto názorom sa dá súhlasiť alebo nesúhlasiť, nejaká logická myšlienka (hoci nie nutne vždy správna) však za ním je. František Mikloško uvádza aj príklady strán, kde vraj takéto spojenie konzervatívcom uškodilo: SDKÚ a OĽaNO, citujem: "Alebo si pozrite, čo presadili kresťania v OĽaNO voči zvyšku klubu."

Z kontextu vyplýva, že asi myslí, že presadili "málo" alebo "nič". Čo je zvláštne, keďže práve OĽaNO zaviedlo 200 eur na dieťa, čo aj redaktor pár otázok dopredu naznačuje v svojej poznámke o "konkrétnych výsledkoch prorodinnej revolúcie". No ale to asi nie je pre pána Mikloška dosť konzervatívny krok, a možno má aj pravdu: je to predsa "iba" podpora rodiny. Nuž, tešme sa teda, aké konzervatívne pecky chystá nekompromisný, hodnotovo konzistentný budúci klub KDH.

Výborne, pán Mikloško nám to rovno po chvíľke napätia aj prezradí: sú to.. žiadne! V celom znení:

"Redaktor: Teda myslíte dohodu typu, že citlivé témy nebude nikto otvárať?
FM: To je môj názor. Napokon, o tom, že napríklad téma potratov by sa už nejaký čas nemala otvárať, ma presvedčilo aj toto volebné obdobie, keď sa Anna Záborská pokúšala o kozmetickú úpravu a ani len to neprešlo. (...)"

Zaujímavé, čiže netreba brať do klubu liberálov, lebo potom sa nič konzervatívne nedá presadiť, a tak ich KDH do klubu brať nebude.. ale zároveň pre istotu rovno deklaruje, že sa ani nič presadiť nepokúsi? Alebo inak: Záborská nepresadila ani kozmetickú úpravu, možno aj preto že sa za ňu hodnotovo zmiešané Oľano dostatočne nepostavilo. Odpoveď rýdzo konzervatívneho KDH: radšej sa o to ani nesnažme.

Nechcem teraz uvažovať o tom, či je správne alebo nesprávne púšťať sa do etických tém. Akurát nechápem logiku chvastania sa klubom plným konzervatívcov odhodlaných nič konzervatívne nepresadiť. Vlastne časť tej logiky chápem. V budúcej potenciálnej vláde napríklad Hlasu, PS, KDH, SaS budú úlohy jasne rozdelené: PS bude chrániť Slovensko pred fašistami, KDH pred registrovanými partnerstvami a SaS asi pred elektroautami a domácimi úlohami. Ale najmä Pellegrini bude chrániť kamošov pred súdmi a popritom rozkrádať, z čoho isto niečo kvapne aj pre ochrancov-komparzistov. 

Samozrejme, existujú aj ďaleko horšie scenáre povolebného vývoja. To však ešte nie je dôvod voliť KDH, keď je na Slovensku aj kompetentná strana, ktorá reálne napríklad pre rodiny niečo spravila a nekompromisne ide po krku mafii.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.