Španielsko je prvou krajinou Európy, ktorá dáva ženám platené menštruačné voľno
Návrh zákona z dielne ľavicovej vlády, respektíve španielskeho ministerstva pre rodovú rovnosť, schválil parlament 16. februára.
V Španielsku vstúpil vo štvrtok do platnosti zákon o sexuálnom a reprodukčnom zdraví, ktorý zahŕňa aj právo žien vziať si v práci platené voľno v čase, keď majú bolestivú menštruáciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Návrh zákona z dielne ľavicovej vlády, respektíve španielskeho ministerstva pre rodovú rovnosť, schválil parlament 16. februára. Šéfka rezortu Irene Monterová vtedy uviedla, že z pohľadu pokroku v oblasti feminizmu je tento deň „historickým“. K zákonu následne prijali viacero pozmeňujúcich návrhov, ktorými sa legislatívne uľahčil prístup k interrupciám aj zmene pohlavia transrodových osôb.
Menštruačné pracovné voľno nie je vo svete bežné. Samotné Španielsko sa teraz stalo vôbec prvou európskou krajinou, ktorá ho ženám poskytuje. O zavedení takéhoto voľna sa uvažovalo ešte v roku 2016 aj v Taliansku, návrh sa tam však napokon presadiť nepodarilo.

Blamáž v regionálnych voľbách donútila premiéra Pedra Sáncheza predčasne ukončiť volebné obdobie a vyhlásiť voľby.
Celkovo poskytuje takéto voľno ženám len hŕstka krajín, prevažne ázijských, a to často s určitými obmedzeniami. Na Taiwane si napríklad môžu takto ženy zobrať tri dni voľna za rok, pričom však za ne dostávajú len polovicu svojej bežnej mzdy.
V Južnej Kórei musia zamestnávatelia poskytnúť svojim zamestnankyniam jeden deň takéhoto voľna v mesiaci, ak o to požiadajú. Predmetný zákon tam však neupravuje, kto mzdu takejto zamestnankyni platí, približuje DPA.
Rovnako ako pri inom type plateného voľna zo zdravotných dôvodov musí ženám v Španielsku dočasnú práceneschopnosť odobriť lekár. Dĺžka takéhoto voľna je v podstate neobmedzená, pričom závisí od toho, aké silné sú menštruačné bolesti aj ako dlho pretrvávajú. Tzv. nemocenské bude za tieto dni hradiť ženám štát, respektíve systém sociálneho zabezpečenia, a nie ich zamestnávateľ.
Dnes treba vedieť
Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že o ďalšom vývoji možných koaličných spoluprác bude informovať strana až v ďalších dňoch. Oznámil tiež, že SNS sa neobjaví ani v nedeľňajších prvých povolebných televíznych diskusiách. Avizoval, že až po zverejnení oficiálnych výsledkov sa začnú rozhovory s potenciálnymi povolebnými partnermi SNS. „Je tu však nádej, že Slovensko bude mať pronárodnú, prosociálnu vládu, ktorá prinesie riešenia namiesto chaosu a obnoví vzťahy vo V4," uviedol.
Peter Pellegrini zopakoval, že nie je optimálne, aby v jednej vláde sedeli dvaja expremiéri. Reagoval tak na otázku, či platí jeho vyjadrenie, že by nechcel sedieť vo vláde s Robertom Ficom. To však podľa šéfa Hlasu nie je dôvod, aby koalícia nevznikla. Dodal, že hovoril o menách a nie o stranách.
Milan Majerský
KDH bude jazýčkom na váhach. Hovoriť budeme aj so Smerom
Zopakoval, že ktorákoľvek strana by chcela byť s KDH vo vláde, musí myslieť na jej červené čiary vo vzťahu ku korupcii i genderovej ideológii. Smer z povolebných rokovaní nevylúčil.
Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.
Richard Sulík si nevie predstaviť zloženie novej vlády. Neočakáva už väčšie posuny. Exit poll označil za zbytočnú vec. Uviedol, že si už písal s lídrom PS Michalom Šimečkom. „Aj my, aj oni sme očakávali lepší výsledok,“ dodal. Zároveň kritizoval Demokratov za to, že ich vinou sa stratia mandáty, ktoré budú chýbať. Tvrdí, že boli opojení svojím egoizmom.
Cez otvorené okno na poschodí centrály Smeru počuť analýzy priebežných výsledkov. Okrem toho, že očakávajú, že výsledkami ešte pohnú hlasy z veľkých miest, najmä Bratislavy, jasne odhadujú aj budúcu pozíciu Hlasu. „Pelle nemôže ísť s Péeskom, nemôže. Lebo sa mu to hneď rozpadne.“
Irena Bihariová z PS
Kampaň bola mimoriadne špinavá, najbližším partnerom je SaS
Vďaka hŕstke statočných sa mi darilo byť hlasnou čivavou spoza plota, uviedla bývalá predsedníčka PS.
Igor Matovič
Neviem si predstaviť sedieť pri rokovacom stole so Sulíkom, ale s SaS áno
Matovičova manžela Pavlínka sa pri príchode do centrály OĽaNO od dojatia rozplakala.
Milan Krajniak
Neviem, či chcem pokračovať v politike. Za prezidenta kandidovať nebudem
Neštandardný osobný život Borisa Kollára nie je priamym dôvodom nášho vypadnutia z parlamentu, tvrdí podpredseda Sme rodina.
Hlas by uprednostnil viac koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. Naznačil to Erik Tomáš. Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení svojho programu. Prioritami sú podľa Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal.