Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 18:47

Moskva žiada predĺženie misie jadrových odborníkov v Záporožskej elektrárni

Šéf agentúry pre atómovú energiu predstavil súbor odporúčaní, ktoré by podľa neho Moskva aj Kyjev mali dodržiavať, aby sa vyhli úniku rádioaktívneho materiálu.

Rusko požiadalo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby predĺžila svoju monitorovaciu misiu v Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES) na juhu Ukrajiny, ktorú okupujú ruské sily. Vo štvrtok to uviedla agentúra DPA.

„Budeme naďalej podporovať všetky kroky riaditeľa MAAE a očakávame predĺženie misie v ZAES, prípadne návštevu samotného (Rafaela) Grossiho v elektrárni,“ uviedol šéf ruskej štátnej agentúry Rosatom Alexej Lichačov.

Grossi na stredajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku opätovne vyjadril obavy o bezpečnosť ZAES. Predstavil tiež súbor odporúčaní, ktoré by podľa neho Moskva aj Kyjev mali dodržiavať, aby sa vyhli úniku rádioaktívneho materiálu. Vyzval zároveň na ukončenie ostreľovania elektrárne a jej okolia.

ZAES by podľa Grossiho nemala slúžiť ako vojenská základňa či sklad vojenského vybavenia, ako sú napríklad tanky a iné ťažké zbrane. Šéf MAAE tiež vyzval na zaistenie externého zdroja energie pre elektráreň a dodal, že ZAES by mala byť ochránená pred prípadnou sabotážou.

Lichačev vyhlásil, že Rusko Grossiho odporúčania dodržiava. Obvinil však Kyjev, že plánuje útoky na elektráreň. Ukrajina tiež opakovane obviňuje Rusko z ostreľovania ZAES a faktu, že ruské jednotky elektráreň využívajú ako "pevnosť" a nechcú z nej stiahnuť svoje jednotky.

Ruské sily obsadili najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe krátko po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022 nariadil inváziu na Ukrajinu. Jej šesť reaktorov je už niekoľko mesiacov odstavených. Elektráreň však na prevádzku kľúčových chladiacich systémov a ďalších bezpečnostných prvkov stále potrebuje elektrickú energiu i kvalifikovaný personál.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.

pred hodinou

Hlas by uprednostnil viac koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. Naznačil to Erik Tomáš. Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení svojho programu. Prioritami sú podľa Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal.

pred 2 hodinami

Postreh komentátora Postoja Martina Leidenfrosta: „Súdiac podľa bufetu, Saska chce reprezentovať nielen liberalizmus starého strihu, ale až praslovenského typu. Nie je tu nič, čo by sme očakávali u progresívcov, nič bezlepkové, vegánske, diétne ani žiadne chia semienka. Iba tvrdá klasika: štrúdle, výdatné chlebíky, majonézový šalát a mäso, mäso, mäso..., dva typy rezňov a tony guláša. Načisto tradičný slovenský bufet, s ktorým by saskári bodovali aj na cigánskej zábave. Nálada je tu dobrá, slovenský liberalizmus zrejme prežil.“

pred 3 hodinami

Šéfredaktor Martin Hanus hodnotí vysoký výsledok PS v exit polle: „Progresívnemu Slovensku sa počas kampane podarilo úspešne predstierať, že je napriek radikálnemu programu centristickou stranou na spôsob niekdajšej SDKÚ. Ale, samozrejme, ich výborný výsledok je okrem dobre zvládnutej kampane najmä dôsledkom zlyhania lídrov zmeny z roka 2020. Vtedajší koaliční partneri OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina, SaS nezískajú ani dokopy zďaleka toľko hlasov, ako malo vtedy len samotné OĽaNO. Pozitívom na predbežnom výsledku PS je aspoň ten fakt, že aj po posledných ťažkých rokoch a pri zlom štýle vládnutia nemajú strany ako Smer, SNS či Republika spoločenskú väčšinu a je tu veľká časť ľudí, ktorá takýto typ politiky odmieta. Problém je, že tak ako v predošlých voľbách, ani v týchto nemá víťaz ,tábora Antifico‘ spôsobilosť ani takú ideovú ukotvenosť v krajine, aby garantoval stabilné vládnutie.To však nie je chyba PS, ale najmä chyba konzervatívcov či stredopravých strán, že nie sú schopní poskytnúť jasnú a presvedčivú alternatívu.“ Prvý komentár exit pollov si môžete pozrieť v Postoj TV.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.