Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 16:50

Samit v Moldavsku

Európski lídri odkázali Rusku, že sú jednotní. Ódor sa stretol aj so Zelenským

Európski lídri odkázali Rusku, že sú jednotní. Ódor sa stretol aj so Zelenským

Foto TASR/AP

Cieľom stretnutia bola „podpora politického dialógu, spolupráce, posilnenie bezpečnosti, stability a prosperity európskeho regiónu“.

Na samite Európskeho politického spoločenstva (EPC) sa vo štvrtok zúčastnil aj premiér Ľudovít Ódor. Formálne i neformálne stetnutia európskych lídrov sa uskutočnili v Moldavsku.

Cieľom samitu bolo podľa slovenského úradu vlády „podpora politického dialógu, spolupráce, posilnenie bezpečnosti, stability a prosperity európskeho regiónu“.

Počas samitu sa Ódor stretol aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý sa na samite zúčastnil osobne. „Pôsobil na mňa ako človek, ktorý je jednoznačne rozhodnutý vyhrať vojnu a robí všetko pre to, aby to dokázal, nech Ukrajinci môžu žiť v mieri natrvalo – nielen na nejaký čas,“ uviedol Ódor, ktorého citoval Denník N.

„Ako nový premiér novej vlády som sa ho snažil ubezpečiť, že postoj Slovenska voči Ukrajine sa nemení,“ povedal Ódor, podľa ktorého bolo pri rokovacom stole vidieť, akú veľkú podporu má Zelenskyj aj zo strany iných krajín.

Ódor označil samit za dôležitý signál

Podľa Ódora je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny. „Je ťažké stáť pomimo, buď sme na strane agresie, alebo na strane spájania sa,“ uviedol premiér pred novinármi po samite spoločenstva, ktoré združuje takmer 50 krajín.

Samit sa konal pri obci Bulboaca v Moldavsku, ležiacej približne 20 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. „Je to pekný signál pre tieto krajiny, že nám nie je ľahostajné, čo sa tu deje, a budeme pre nich dobrým partnerom,“ zdôraznil Ódor. K témam rozhovorov patrili možnosti podpory aj v ekonomickej oblasti.

Účastníci tiež intenzívne diskutovali o hybridných hrozbách, uviedol premiér s tým, že boje sa dejú aj formou dezinformácií a propagandy, ktoré sú zamerané na „najslabšie články v regióne“.

Čítajte tiež

Ódor okrem toho označil za „celkom osviežujúce“, že ambíciou samitu nebolo prijať záverečné vyhlásenie, na ktorom sa všetci zhodnú, pretože by to trvalo dlho. Účastníci tak mohli využiť túto platformu na bilaterálne stretnutia a neformálne rozhovory. Tie sa týkali najmä možností, ako pomôcť krajinám na spoločnom kontinente, ktoré môžu byť ohrozené alebo sa stať ďalším cieľom vojenských aktivít či propagandy.

Inzercia

Ukázali sme jednotu, vyhlásila moldavská prezidentka

Krajiny na samite ukázali jednotu v čase, keď je stabilita kontinentu ohrozená, uviedla moldavská prezidentka Maia Sanduová, ktorá štvrtkové stretnutie lídrov hostila. Zároveň zdôraznila, že Moldavsko jednoznačne smeruje k ceste do EÚ.

„Nachádzame sa len 20 kilometrov od Ukrajiny. Spojili sme tu celý kontinent, aby sme znovu potvrdili naše odhodlanie vrátiť mier späť do Európy,“ vyhlásila Sanduová. Lídri podľa nej ukázali, že jednotne stoja proti najväčšej vojenskej agresii od druhej svetovej vojny a staviame sa proti porušeniu medzinárodného práva.

Zelenskému potvrdili podporu tak dlho, ako to bude potrebovať. Ak by nebolo odvahy a odporu Ukrajiny, Moldavsko by podľa Sanduovej bolo ohrozené.

Vyzdvihla, že išlo o prvé stretnutie EPC v krajine, ktorá nie je členom EÚ. Zdôraznila, že Moldavsko k členstvu v Únii jednoznačne smeruje a chce byť mierovým, demokratickým a slobodným štátom. Sanduová tiež poďakovala politikom EÚ za podporu v tejto snahe.

Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza chcú politici vyslať jasný signál jednoty európskej rodiny voči agresii ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. „Demokracia, slobody, zásady a hodnoty, na ktorých stojí európske spoločenstvo a právny poriadok, sú ohrozené Putinovou agresívnou vojnou,“ povedal Sánchez. Zároveň oznámil, že budúce stretnutie EPC sa uskutoční 5. októbra v španielskom meste Granada.

Podľa českého premiéra Petra Fialu, ktorý vlani hostil prvý summit EPC, sa tento formát ukázal ako významný. „Budeme presadzovať mier, spoluprácu a prosperitu v Európe. Od prvého summitu EPC v Prahe toto vidím ako našu hlavnú prioritu,“ uviedol český premiér. Hlavnými témami boli bezpečnosť, energetika a konektivita.

Samit má podľa neho aj symbolický význam. „Môžeme ukázať našim občanom, že európske partnerstvá sú silné a spoločne sa môžeme postaviť hrozbám,“ doplnil.

Európske politické spoločenstvo je zoskupenie štátov, ktoré združuje aj krajiny mimo EÚ. S ideou na jeho založenie prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď jeho krajina predsedala Rade EÚ. Prvý samit EPC sa uskutočnil v októbri 2022 na Pražskom hrade.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej víťaz volieb, líder Smeru-SD Robert Fico. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.