Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. jún 2023

Včera kraľoval futbal, aj keď to nedopadlo dobre

Sevilla a Rím sú dve mestá, ktoré mi dávno prirástli k srdcu.  Pri včerajšom futbale ich slávnych klubov som márne držal za Rím, ktorý bol slabší a pokazil penaltový rozstrel, čo som predtým predpovedal na facebooku. Nedáš – dostaneš, hovoril môj otec, ktorý bol futbalový rozhodca. Tréner AS Roma Jose Mourinho sa po zápase choval ako urazený amatér, striebornú medailu v hneve hodil medzi divákov. Potetovaní drahí hráči a revúci diváci, ktorí nikdy nekopli do lopty, mi lezú na nervy.
Včera kraľoval futbal, aj keď to nedopadlo dobre

Expo 1992 v Seville som mal na starosti vo Federálnej vláde. Výstava sa uskutočnila pri príležitosti 500. výročia objavenia Ameriky. Nazvali ju Vek objavov, ohlasovala zrod novej éry harmonického spolužitia národov, ktoré sa neuskutočnilo. Otvárania našej expozície som sa zúčastnil, bolo to na mieste, odkiaľ Kolumbus odplával na svoju dobrodružnú plavbu. Tancovala tam Lúčnica, spontánne som do tanca vybral peknú tanečníčku, bolo to v mnohých novinách. Hrala hudba pražskej Hradnej stráže, ktorá každý deň s veľkým úspechom koncertovala. O tri dni som sa do Sevilly zasa vrátil, v špeciáli bolo 106 ľudí. Vydavateľ pražského Večerníka F. Schlee odovzdal v kostole Macareny – Panne Márii vernú kópiu  Pražského Jezuliatka. Tak ako v 16. storočí prišla táto soška do Čiech zo Španielska, teraz sa jej verná kópia  vrátila domov k mame. Bola to pekná náboženská slávnosť, ale aj akcia, ktorá posilnila španielsko – československé priateľstvo. Sprevádzal ma Javier Solano, vtedajší minister kultúry, neskorší Generálny tajomník NATO.

Aj keď AS Roma prehrala, na sedem pahorkov Ríma nemožno zabudnúť. Navštívil som ich mnohokrát,   najmä keď som tam bol päť rokov veľvyslancom. Rím je najkrajším mestom sveta najkrajšej krajiny sveta. Všade v ňom cítiť čaro a mystiku histórie, symbiózu starého a nového, skĺbenie prírody, architektúry a ľudí. Všade stretnete srdečných ľudí, uchvátených krásou okamihu. Tu vás skôr napadne pekná myšlienka, dávno zabudnutá spomienka, či nečakaná asociácia. Genius loci cítiť na mnohých miestach, aj v chlade katakomb so státisícmi pochovaných, v sektore detí na tichom cintoríne Campo Verano a na podvečernej prechádzke po Via Appia Antica, kde cez špalier cyprusov a pínií sa voľakedy vracali víťazné a aj porazené rímske vojská.

   Taliani uznávajú aj malé národy, aj Slovákov. Všeličo by sme sa od nich mali naučiť. Máme spoločné kresťanské korene, podobnú mentalitu a mnohoročnú úspešnú spoluprácu. Aj vo futbale sme ich nedávno nabili. Obdivujem ich aj preto, že ľudia majú všetok čas sveta, vedia si spolu sadnúť, pospomínať, dobre zajesť a vypiť niektoré z 35 tisíc talianskych vín. Toto nám stále, aj po 33 slobodných rokoch, chýba a ešte bude dlho chýbať.

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal jedenásť kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.