Rakúsko musí rýchlo ukončiť závislosť od ruského plynu, hovorí ministerka
Rakúsko bolo prvou západnou krajinou, ktorá si zabezpečila zmluvu o plyne so Sovietskym zväzom na vrchole studenej vojny v roku 1968.
Rakúsko sa nemôže spoliehať na dodávky plynu z Ruska a musí rýchlo ukončiť svoju závislosť od Moskvy. Uviedla to ministerka energetiky Leonore Gewesslerová.
Rakúska vláda síce chce ukončiť závislosť krajiny od ruského zemného plynu. Údaje o dovoze však podľa portálu Politico ukazujú, že napreduje len veľmi pomaly. Rakúsko pred vojnou získavalo 80 percent plynu z Ruska. Vlani v decembri sa tieto dodávky znížili na 71 percent a vo februári 2023 klesli na 57 percent.
"Rakúsko je stále silne závislé od ruských dodávok plynu, najmä pre dlhodobé kontrakty koncernu OMV na dodávky," povedala Gewesslerová.
Bývalý šéf OMV Gerhard Roiss včera v rozhovore pre rakúsku verejnoprávnu televíziu ORF povedal, že Rakúsko sa musí pripraviť na zastavenie odberu ruského plynu cez Ukrajinu po roku 2024. Tranzitné zmluvy na prepravu plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vypršia na konci budúceho roka a nebudú obnovené.
Viedeň trvá na tom, že robí všetko, čo je v jej silách, aby znížila svoju závislosť od ruského plynu a z pomalého tempa obviňuje mimoriadne okolnosti. Gewesslerová v apríli pre Politico uviedla, že Rakúsko je v odlišnej situácii ako mnohé iné štáty v Európe. Poukázala na to, že krajina je vnútrozemská a má energetickú infraštruktúru, ktorá sa mnoho, mnoho desaťročí orientovala na východ.
Politico v apríli vo svojom článku uviedlo tiež, že podobne sú na tom aj Slovensko a Maďarsko, ktoré sú stále veľmi závislé od Moskvy, pokiaľ ide o uhľovodíky. Rakúsko však vyniká pomalosťou pri zmene dovozu energie, ako aj širšou geopolitickou opatrnosťou v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Pripomenulo, že susedné Nemecko dovážalo pred vojnou 55 percent plynu z Ruska, čo už kleslo na nulu.
Rakúsko bolo prvou západnou krajinou, ktorá si zabezpečila zmluvu o plyne so Sovietskym zväzom na vrchole studenej vojny v roku 1968. V roku 2018 bývalý riaditeľ OMV Rainer Seele, predtým člen predstavenstva dcérskej spoločnosti Gazpromu, ešte prehĺbil závislosť Rakúska od plynu z Ruska predĺžením zmluvy o dovoze do roku 2040.
Dnes treba vedieť
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Líder PS prišiel do Prezidentského paláca krátko po odchode Roberta Fica.
Parlamentné strany nominujú nových členov štátnej volebnej komisie
Desať mien bude známych po zostavení vlády. Päť miest totiž patrí koalícii a päť opozícii.
Pavol Rusko bude v stredu opäť pred súdom v kauze Maják nádeje
Pavol Rusko je obžalovaný, že ako riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje v roku 2015 financoval muzikál Romeo a Júlia z peňazí účelovo viazaných na činnosť azylového centra. Celkovo údajne išlo o sumu 101 000 eur. Rusko to považuje za lož, vinu odmieta.
Nitriansky župan Becík sa funkcie po zvolení do parlamentu nevzdá
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa ešte nerozhodol, či si uplatní svoj poslanecký mandát.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s predsedom Smeru Robertom Ficom pred odovzdaním poverenia o zostavení vlády:
Arménsko hlási streľbu v oblasti pri hraniciach s Azerbajdžanom
Arménska vláda v pondelok informovala, že po dobytí Karabachu Azerbajdžanom utieklo do Arménska z tohto regiónu už vyše 100 500 ľudí.
Karol Wojtyła Lúče otcovstva – už túto stredu
Obrazové divadelné zamyslenie o hľadaní identity otcovstva videli stovky divákov nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Anglicku, Taliansku i Poľsku.
OPEC je optimistický v otázke dopytu po rope a vyzýva na investície
Výzvy na obmedzenie investícií do ťažby sú podľa OPEC-u kontraproduktívne a vedú k ohrozeniu energetickej bezpečnosti.
Záujem o tipovanie na výsledky volieb prekonal všetky rekordy
Najväčším favoritom „tipérov“ bola víťazná strana volieb Smer.
Premiér Kurti obvinil Srbsko z pokusov o anexiu severu Kosova
Polícia podľa kosovského premiéra zhabala dokumenty, v ktorých sa uvádzalo, že teroristický útok v obci Banjska bol súčasťou rozsiahlejšieho plánu.