Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 11:57

Napätie v Kosove

NATO je pripravené vyslať ďalších vojakov, aby zastavili násilie

NATO je pripravené vyslať ďalších vojakov, aby zastavili násilie

Foto: TASR/AP

Nepokoje na severe Kosova so srbským väčšinovým obyvateľstvom zosilneli, keď sa starostovia albánskej národnosti ujali funkcií po aprílových komunálnych voľbách.

Prvých 700 vojakov je už na ceste. "Budeme ďalej ostražití. Budeme tam, aby sme zaistili bezpečné a nerušené prostredie a takisto upokojili a zmiernili napätie," povedal šéf NATO Jens Stoltenberg.

Nepokoje na severe Kosova so srbským väčšinovým obyvateľstvom zosilneli, keď sa starostovia albánskej národnosti ujali funkcií po aprílových komunálnych voľbách. Tamojší Srbi voľby bojkotovali a zhoršenie situácie vyčítajú Spojeným štátom a ich spojencovi Prištine.

NATO sa rozhodlo posilniť 4000-člennú misiu v oblasti ďalšími 700 vojakmi po tom, čo v pondelok počas násilností utrpelo zranenia 30 vojakov mierových síl KFOR a 52 protestujúcich srbskej národnosti. Stoltenberg označil násilie proti vojakom NATO za úplne neprijateľné. "Náš odkaz Belehradu a Prištine je, že musia opäť viesť poctivý dialóg sprostredkovaný Európskou úniou," doplnil.

Pre bojkot Srbov v lokalitách na severe Kosova sa podarilo zvoliť albánskych starostov v inak väčšinovo srbských obciach pri účasti nižšej ako tri a pol percenta. Minulý týždeň zložili prísahu vláde kosovského premiéra Albina Kurtiho, napriek výzvam EÚ a USA na zmierenie oboch komunít.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 11 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.