CIRKEV: Extravagantný arcibiskup skončil (Video)

Vyháňal diabla, ktorého videl aj vo Vatikáne. Kritizoval porušovanie celibátu, potom sa sám oženil. Sympatizoval s katolíckym hnutím, aj s bizarnou sektou. Bol katolíckym arcibiskupom, ale už nie je. Minulý štvrtok pápež Benedikt XVI. prepustil z klerického stavu známeho afrického arcibiskupa Emmanuela Milinga.

„Tieto závažné delikty, ktoré sa prednedávnom potvrdili a ktoré svedčia o pretrvávajúcej zatvrdilosti pána Emmanuela Milinga, donútili Apoštolskú stolicu uvaliť naňho ďalší trest, zbavenie duchovného stavu,“ píše sa v minulotýždňovej nóte Tlačového strediska Svätej stolice, ktorú publikoval aj vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Vyhlásenie pripomína, že laicizácia biskupa je krokom, ku ktorému Svätá stolica pristupuje len vo výnimočných prípadoch. Naposledy v júli 2008, kedy bol laicizovaný paraguajský biskup Fernando Lugo, ktorý predtým zvíťazil v prezidentských voľbách. Na rozdiel od Milinga bol úradu zbavený na vlastnú žiadosť (viac TU a TU).

K téme:
Biskup prezidentom
Zdieľať

Rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. znamená stopku ďalším Milingovým excesom. Aspoň pod značkou „katolíckeho arcibiskupa“.

Problém za problémom

„Aj keď pre televízne kamery bol bizarnejším škandál jeho sobáša s Kórejčankou Mariou Sung, pre cirkev mala oveľa závažnejšie dôsledky vysviacka biskupov, ktorú Milingo realizoval 24. septembra 2006,“ napísal Jesús Colina z agentúry Zenit, ktorá priniesla rozsiahly profil potrestaného klerika.

Počas nelegálnej vysviacky Milingo vo Washingtone vysvätil štyroch biskupov, čím automaticky upadol do exkomunikácie (tzv. latae sententiae) nielen on, ale aj svätenci. Dva dni nato exkomunikáciu potvrdila aj Svätá stolica. Podobné nelegálne vysviacky realizoval Milingo aj v uplynulých mesiacoch, čím donútil Vatikán k rozhodnému kroku. Podivné správanie arcibiskupa Milinga nie je otázkou len posledných rokov, ale ťahá sa už niekoľko desaťročí.

Sedemdesiatdeväťročný Milingo pochádza zo Zambie. Ako 39-ročný sa stal arcibiskupom Lusaky, hlavného mesta tejto juhoafrickej krajiny. Prvýkrát upútal pozornosť začiatkom sedemdesiatych rokov, keď začal vykonávať okázalé exorcizmy po celom svete bez toho, aby sa pridŕžal pravidiel stanovených Vatikánom. Jeho počínanie vyvolalo znepokojenie a protesty biskupov dotknutých diecéz. Z tohto dôvodu v roku 1983 pápež Ján Pavol II. prijal jeho rezignáciu a povolal ho do Ríma, kde pracoval v Pápežskej rade pre pastoráciu migrantov a cestujúcich.

Deväťdesiate roky boli obdobím konzervatívnych postojov arcibiskupa Milinga. Kritizoval nielen kňazov porušujúcich celibát alebo akceptujúcich homosexualitu, ale aj špičky Katolíckej cirkvi. Niekoľkých vysokopostavených hierarchov označil za „uctievačov diabla“.

Pán Milingo a pani Sung

V tomto období nadviazal aj kontakty s členmi Moonovej sekty, známej vďaka masovým svadbám. „Vymyli mu mozog,“ uviedol exorcista rímskej diecézy Gabriele Amorth, podľa ktorého bol Milingo obeťou „neľútostnej poľovačky“ zo strany sekty.
V máji 2001 sa 71-ročný arcibiskup Milingo v New Yorku počas jednej z masových sobášov oženil so 43-ročnou juhokórejskou akupunkturistkou Mariou Sung. Ako býva v Moonovej sekte zvykom, mladomanželov vybral jej zakladateľ, reverend Sun Myung Moon. Podľa nariadenia Kódexu kanonického práva, na základe tohto skutku Milingo upadol do trestu suspenzie. Už o pár týždňov, 7. augusta sa však zanecháva svoju „vyvolenú“ a letí do Ríma, aby sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II. a požiadal o odpustenie. Svoje rozhodnutie potvrdil o pár dní aj listom.

Kajúcnik Milingo prežil nasledujúci rok v Argentíne. V tomto období sa zbližuje s katolíckym Hnutím fokoláre. V septembri 2002 sa na knižný trh dostáva kniha rozhovorov s novinárom Michelem Zanzucchim s príznačným názvom Ryba znovuvylovená z bahna, ktorá vyšla v talianskom fokolarínskom vydavateľstve Nové mesto. Milingo v nej rozpráva o svojom uviaznutí v sektárskych sieťach. Na konci roka 2002 sa arcibiskup vracia do Talianska a pôsobí v malebnom prirímskom mestečku Zagarolo. Zdá sa, že na staré kolená sa z problematického arcibiskupa stáva normálny človek.

Happy end sa nekoná

Podľa agentúry Zenit Milingo po svojom návrate z argentínskeho „exilu“ najprv pútal pozornosť a na jeho omše sa hrnuli masy veriacich. Keď však nadšenie okolo jeho osoby utíchlo, opäť nadviazal kontakty s Moonovou sektou, vrátil sa k svojej „manželke“ a založil hnutie Married Priests Now! bojujúce za zrušenie celibátu.
Na základe kánonu 292 Kódexu kánonického práva vylúčením z klerického stavu Milingo stráca všetky práva a povinnosti biskupa a kňaza a ďalej ho neviažu žiadne záväzky spojené s týmto stavom. Okrem jedného: záväzku celibátu. „Napriek všetkému cirkev naďalej uchováva nádej v jeho nápravu,“ uvádza vyhlásenie Svätej stolice.

Imrich Gazda
Foto: archbishopmilingo.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo