Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 08:23

Kyjev má dôkazy, že na deportácii detí z Ukrajiny sa podieľa aj Bielorusko

Vyhlásil to Dmytro Lubinec, komisár ukrajinského parlamentu pre ľudské práva. Vo vojne rozpútanej Ruskom zahynulo najmenej 483 detí a 989 ich bolo zranených.

Ukrajinská generálna prokuratúra vyšetruje možnú úlohu Bieloruska v nezákonnom transfere ukrajinských detí z území okupovaných Ruskom. Bieloruské orgány sa podľa Kyjeva priamo podieľajú aj na deportáciách rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov. V správe exilových členov bieloruskej opozície sa tvrdí, že do rekreačných táborov a sanatórií v Bielorusku bolo proti svojej vôli odvezených 2150 ukrajinských detí vrátane sirôt vo veku od šesť do 15 rokov.

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin informoval, že od rozpútania vojny voči Ukrajine Rusko z jej územia nezákonne odviedlo takmer 20-tisíc detí. K svojim rodinám na Ukrajinu sa doteraz vrátilo len 371 z nich.

Ukrajinská detská ombudsmanka Daria Herasymčuková uviedla, že keďže časť Ukrajiny je pod ruskou okupáciou a kyjevské úrady tam nemajú prístup, unesených môže byť niekoľko stoviek tisíc detí. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského štát nemá informácie o 180-tisíc deťoch, ktoré boli na Ruskom okupovanom území.

Podľa Kostina sa v súčasnosti vyšetruje viac ako 2900 trestných činov spáchaných ruskou armádou na deťoch. Vo vojne rozpútanej Ruskom zahynulo najmenej 483 detí a 989 ich bolo zranených. Táto bilancia však nezahŕňa väčšinu detí zabitých alebo zranených v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol a na ďalších územiach, ktoré v súčasnosti okupujú ruské jednotky.

Čítajte tiež
Kam sa podeli menšiny v Rusku
Smrť malých národov Kam sa podeli menšiny v Rusku

S ruskou okupáciou juhovýchodnej Ukrajiny hrozia Európe najväčšie etnické čistky od konca druhej svetovej vojny. Nový ruský dokument má umožniť deportáciu Ukrajincov z anektovaných území, takýto postup pritom v Rusku nie je žiadnou novinkou. Hoci sa krajina tvári ako federatívna republika, mnohým jej menšinám hrozí zánik a jazykom vyhynutie.

"Budúcnosť Ukrajiny musí nevyhnutne zahŕňať návrat všetkých ukrajinských detí domov," uviedol Kostin s tým, že Kyjev v záujme toho spolupracuje s justičnými orgánmi v zahraničí. Zdôraznil "nevyhnutnosť trestu pre všetkých, ktorí spáchali zločiny na deťoch".

Ombudsman Lubinec pripomenul, že Rusko unáša ukrajinské deti od roku 2015. "Nikto nevie, kde tieto deti sú a čo sa s nimi stalo." Dodal, že presuny detí z jednej etnickej skupiny do druhej sa označujú za genocídu.

Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Obaja sú podozriví z nezákonnej deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny do Ruska. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo 27. apríla rezolúciu, v ktorej deportáciu ukrajinských detí označilo za genocídu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 8 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.