Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 07:33

Exprezidenta Brazílie odsúdili za korupciu na takmer deväť rokov väzenia

Sedemdesiattriročný Collor, ktorý viedol Brazíliu v rokoch 1990 až 1992, už mal problémy s justíciou.

Prípad exprezidenta Fernanda Collora de Mella bol súčasťou rozsiahleho vyšetrovania korupcie známeho ako operácia Autoumyváreň. Najvyšší súd usvedčil Collora z toho, že ako senátor v rokoch 2010-14 prijal úplatky vo výške 20 miliónov realov (štyri milióny dolárov) výmenou za sprostredkovanie kontraktov pre stavebnú firmu spojenú s dcérskou spoločnosťou štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.

Sedemdesiattriročný Collor, ktorý viedol Brazíliu v rokoch 1990 až 1992, už mal problémy s justíciou. Ako prvý demokraticky zvolený prezident krajiny po vojenskej diktatúre v rokoch 1964-85 musel odstúpiť z funkcie, aby sa vyhol impeachmentu, a to aj pre obvinenia z korupcie.

Začiatkom mája ho sudcovia Najvyššieho súdu uznali vinným z korupcie a prania špinavých peňazí v prípade Petrobas. Pracovná skupina, ktorá stála za rozsiahlym vyšetrovaním úplatkárstva medzi ropnou spoločnosťou a brazílskou politickou elitou, fungovala od roku 2014. Oficiálne ju rozpustili v roku 2021.                     

Operácia Autoumyváreň odhalila rozsiahly korupčný systém, do ktorého boli zapojené veľké stavebné firmy a politici z viacerých politických strán z Brazílie, Ekvádoru a Peru. Z korupcie usvedčili už vyše 150 osôb a stovky ďalších čelia obvineniam.

Vyšetrovanie kauzy Autoumyváreň viedlo aj k odsúdeniu súčasného brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu za úplatkárstvo, čo mu zabránilo kandidovať vo voľbách v roku 2018. Lula da Silva strávil rok a pol vo väzení. Jeho odsúdenie neskôr zrušili, čím sa tomuto ľavicovému lídrovi otvorila cesta ku kandidatúre a víťazstvu v minuloročnom prezidentskom súboji.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 5 hodinami
pred 5 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 6 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.