Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 21:02

Šéf vagnerovcov Prigožin

Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred inváziou a počas nej

Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred inváziou a počas nej

Foto: TASR/AP

Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najotvorenejší útok Prigožina voči ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi.

Ruský oligarcha a zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny v stredu oznámil, že požiadal prokuratúru, aby prešetrila, či poprední predstavitelia ruského ministerstva obrany nespáchali pred začiatkom invázie na Ukrajinu alebo po ňom nejaký zločin. Informovali o tom agentúra Reuters a denník The Guardian.

Prigožin je v otvorenom spore s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom a náčelníkom generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerijom Gerasimovom, ktorých obviňuje z toho, že svojou nekompetentnosťou sabotujú ruskú armádu.

„Dnes som poslal listy Vyšetrovaciemu výboru (Ruskej federácie) a prokuratúre Ruskej federácie so žiadosťou o preverenie skutočnosti, či niekoľko vysokopostavených funkcionárov ministerstva obrany nespáchalo trestný čin počas prípravy a priebehu ŠVO (špeciálnej vojenskej operácie),“ uviedol Prigožin. Dodal, že tieto listy nebudú zverejnené, pretože sa nimi budú zaoberať vyšetrovacie orgány.  

Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najotvorenejší útok Prigožina voči Šojguovi a Gerasimovovi, ktorí zatiaľ na jeho kritiku verejne nereagovali.

Prigožin, podnikateľ v oblasti cateringu, je jedným z členov úzkeho kruhu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa počas vojny na Ukrajine najviac dostal do popredia. Minulý týždeň vtipkoval, že by ho nemali prezývať „Putinov šéfkuchár“, ale „Putinov mäsiar“.

Prigožin vyhlásil, že jeho lojalita voči Putinovi je súčasťou jeho politického postoja, ktorý opísal takto: „Milujem svoju vlasť, slúžim Putinovi. Šojgu by mal by súdený a my budeme bojovať ďalej.“

Vo svojom tohtotýždňovom vyhlásení Prigožin uviedol, že ďalej informuje najvyšších predstaviteľov Ruska o problémoch a kritizoval ich, že bránia štátnym médiám v informovaní o jeho súkromnej armáde.

Analytici a diplomati pre Reuters povedali, že Prigožin svojim vyjadreniami neútočí priamo na Putina, ale skôr zohráva úlohu šaša, pričom koná so súhlasom tých, ktorí sú nespokojní s priebehom vojny na Ukrajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.