Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 15:45

Macron na Globsecu v Bratislave

Vojna je ďaleko od konca, no jedna vec je istá – Ukrajina nebude dobytá

Vojna je ďaleko od konca, no jedna vec je istá – Ukrajina nebude dobytá

Foto: TASR/Jakub Kotian

„Európa nesmie dovoliť, aby Rusko rozbilo jej bezpečnosť a jednotu,“ povedal francúzsky prezident.

Rusko sa opäť snaží otriasť jednotou a bezpečnosťou Európy, tá mu to však nesmie dovoliť, uviedol v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum, informuje TASR. 

Koniec vojny na Ukrajine je ďaleko, no jedna vec je istá – Ukrajina nebude dobytá, povedal Macron. Podľa jeho slov musí Európska únia Kyjev uistiť, že bude naďalej stáť po jeho boku a musí ho naďalej efektívne podporovať tak, aby to viedlo k trvalému mieru. Pripomenul, že v stávke je veľa, pretože vojna je na hraniciach EÚ.

Mier musí diktovať Ukrajina

Uviedol tiež, že budúce mierové usporiadanie nesmie diktovať Rusko, ale Ukrajina, ktorá bola napadnutá. Mier musí rešpektovať medzinárodné právo, Ukrajina nesmie obetovať územie, zdôraznil. S mierom by zároveň mali prísť určité bezpečnostné garancie, pokračoval.

Dodal, že takzvaná špeciálna vojenská operácia Ruska sa premenila na geopolitický omyl, ktorý vyústil do vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Zároveň vyjadril nádej, že čoskoro do nej vstúpi aj Švédsko. 

Ako ďalej povedal, EÚ si od Ruska vytvorila nebezpečnú energetickú závislosť, no v priebehu niekoľkých mesiacov sa situácii dokázala prispôsobiť. 

Inzercia

Moskva podľa francúzskeho prezidenta neočakávala, že EÚ podporí Ukrajinu humanitárne i vojensky v takom veľkom rozsahu. Zároveň si myslí, že Moskva hrá aj o čas. V niektorých krajinách totiž budú voľby a občania môžu cítiť z celej situácie únavu, vysvetlil.

Európania sa nesmú spoliehať na amerických voličov

Vyslovil tiež myšlienku, že európske štáty by sa nemali spoliehať na ostatných, ale mali by prevziať zodpovednosť za svoju bezpečnosť. Podľa neho musia posilniť svoje vojenské kapacity tak, aby boli schopné brániť seba i svojich susedov. 

Macron je rád, že súčasná americká administratíva je na strane EÚ. Tvrdí však, že Európania sa nesmú spoliehať na amerických voličov a dúfať, že to tak ostane. 

Podľa Macrona Európa nesmie zabúdať na rozvojové krajiny, ktoré teraz nedostávajú dostatočnú pomoc, pretože európske štáty sa sústreďujú na Ukrajinu. Varoval, že v tejto situácii by sa mohli krajiny takzvaného globálneho juhu obrátiť na inú mocnosť.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.