Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 13:18

Zavedenie potratovej tabletky

Pre Ódora ani Palkoviča nejde o kultúrno-etickú otázku, chcú otvoriť diskusiu

Pre Ódora ani Palkoviča nejde o kultúrno-etickú otázku, chcú otvoriť diskusiu

Michal Palkovič. Foto: TASR

Minister Palkovič považuje chcemický potrat za menej rizikový. Pred časom sa o možnosti zavedenia potratovej tabletky vyjadril pozitívne aj premiér Ľudovít Ódor, ktorý pritom tvrdil, že nechce otvárať kultúrne vojny.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič sa chce venovať zavedeniu možnosti chemickej interrupcie na Slovensku. Považuje ju za menej rizikovú metódu.

Nový minister si vie predstaviť, že by sa metóda chemického potratu zaviedla v rámci poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, apeluje však na potrebu vytvorenia štandardného diagnostického a terapeutického postupu, informuje TASR.

„Bavíme sa o plánovanom a v tomto prípade by to malo byť aj o manažovanom krvácaní, teda život ohrozujúcej situácii matky. To musí mať na starosti napríklad nejaký štandardný diagnostický a terapeutický postup,“ vysvetlil.

Zdôraznil, že ide o medicínsky problém, ktorý by nemal byť eticko-morálny. „Malo by byť naším najväčším zreteľom to, že bezpečne vieme takúto liečbu poskytnúť,“ skonštatoval minister.

Proces si podľa neho vyžaduje širokú odbornú diskusiu. „Či to bude trvať dva týždne alebo letné dovolenkové mesiace, v tomto momente neviem povedať, ale téme sa budeme venovať,“ povedal Palkovič po rokovaní úradníckej vlády.

Na schválenie chemického potratu stačí ministrovi zdravotníctva len podpísať vyhlášku.

Ódor nechce rozdeľovať spoločnosť, ale chemický potrat podporuje

Pred časom sa za zavedenie potratovej tabletky prihovoril aj premiér Ľudovít Ódor v rozhovore pre denník SME.

Inzercia

„Na túto tému sme mali niekoľko rozhovorov s pánom ministrom. Je pravda, že on mi spomínal, že tuším ešte Uganda to nemá. Bol by som nerád dlhodobo v tejto spoločnosti. Takže som presne povedal, že ak je to medicínske hľadisko, treba urobiť povinné kolečko s ľuďmi, ktorí rozumejú problematike, ale aj medzi politikmi. A ak sa to dá medicínsky obhájiť, tak pokojne to môže urobiť,“ povedal premiér Ódor na margo iniciatívy ministra zdravotníctva.

Chemický potrat pritom nie je zavedený spomedzi európskych krajín napríklad ani na Malte, Cypre, v Maďarsku, Poľsku či v Litve.

Ódor danú tému otvoril napriek tomu, že po vymenovaní deklaroval, že sa jeho kabinet bude vyhýbať hodnotovým otázkam a nebude otvárať „kultúrne vojny“, keďže úradnícka vláda na podobné rozhodnutia podľa neho ani nemá mandát.

Že „nechce prilievať olej do ohňa a rozdeľovať spoločnosť“, povedal aj v samotnej diskusii, v ktorej chemický potrat podporil.

Posledný návrh na zavedenie potratovej tabletky z dielne liberálnej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej z SaS v parlamente pred dvoma rokmi podporilo 34 poslancov. Išlo o celý klub SaS, Tomáša Valáška z PS, Miroslava Kollára (dnes Demokrati), Zuzanu Šebovú zo Sme rodina a návrh podporila aj väčšina prítomných poslancov Smeru, medzi nimi aj Robert Fico.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.