Zavedenie potratovej tabletky
Pre Ódora ani Palkoviča nejde o kultúrno-etickú otázku, chcú otvoriť diskusiu

Michal Palkovič. Foto: TASR
Minister Palkovič považuje chcemický potrat za menej rizikový. Pred časom sa o možnosti zavedenia potratovej tabletky vyjadril pozitívne aj premiér Ľudovít Ódor, ktorý pritom tvrdil, že nechce otvárať kultúrne vojny.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič sa chce venovať zavedeniu možnosti chemickej interrupcie na Slovensku. Považuje ju za menej rizikovú metódu.
Nový minister si vie predstaviť, že by sa metóda chemického potratu zaviedla v rámci poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, apeluje však na potrebu vytvorenia štandardného diagnostického a terapeutického postupu, informuje TASR.
„Bavíme sa o plánovanom a v tomto prípade by to malo byť aj o manažovanom krvácaní, teda život ohrozujúcej situácii matky. To musí mať na starosti napríklad nejaký štandardný diagnostický a terapeutický postup,“ vysvetlil.
Zdôraznil, že ide o medicínsky problém, ktorý by nemal byť eticko-morálny. „Malo by byť naším najväčším zreteľom to, že bezpečne vieme takúto liečbu poskytnúť,“ skonštatoval minister.
Proces si podľa neho vyžaduje širokú odbornú diskusiu. „Či to bude trvať dva týždne alebo letné dovolenkové mesiace, v tomto momente neviem povedať, ale téme sa budeme venovať,“ povedal Palkovič po rokovaní úradníckej vlády.
Na schválenie chemického potratu stačí ministrovi zdravotníctva len podpísať vyhlášku.
Ódor nechce rozdeľovať spoločnosť, ale chemický potrat podporuje
Pred časom sa za zavedenie potratovej tabletky prihovoril aj premiér Ľudovít Ódor v rozhovore pre denník SME.
„Na túto tému sme mali niekoľko rozhovorov s pánom ministrom. Je pravda, že on mi spomínal, že tuším ešte Uganda to nemá. Bol by som nerád dlhodobo v tejto spoločnosti. Takže som presne povedal, že ak je to medicínske hľadisko, treba urobiť povinné kolečko s ľuďmi, ktorí rozumejú problematike, ale aj medzi politikmi. A ak sa to dá medicínsky obhájiť, tak pokojne to môže urobiť,“ povedal premiér Ódor na margo iniciatívy ministra zdravotníctva.
Chemický potrat pritom nie je zavedený spomedzi európskych krajín napríklad ani na Malte, Cypre, v Maďarsku, Poľsku či v Litve.
Ódor danú tému otvoril napriek tomu, že po vymenovaní deklaroval, že sa jeho kabinet bude vyhýbať hodnotovým otázkam a nebude otvárať „kultúrne vojny“, keďže úradnícka vláda na podobné rozhodnutia podľa neho ani nemá mandát.
Že „nechce prilievať olej do ohňa a rozdeľovať spoločnosť“, povedal aj v samotnej diskusii, v ktorej chemický potrat podporil.
Posledný návrh na zavedenie potratovej tabletky z dielne liberálnej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej z SaS v parlamente pred dvoma rokmi podporilo 34 poslancov. Išlo o celý klub SaS, Tomáša Valáška z PS, Miroslava Kollára (dnes Demokrati), Zuzanu Šebovú zo Sme rodina a návrh podporila aj väčšina prítomných poslancov Smeru, medzi nimi aj Robert Fico.
Dnes treba vedieť
Medvedev navštívil ruských vojakov neďaleko frontovej línie na Ukrajine
Na sociálnych sieťach oznámil, že tak urobil na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny, tvrdí Severná Kórea
Vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov v posledných rokoch.
Súhrn udalostí v utorok 26. septembra:
- Focus zverejnil svoj posledný prieskum pred voľbami.
- Šéf SaS Richard Sulík sa priznal, že si písal so zakladateľom Penty.
- Zoroslav Kollár obvinil predsedu Sme rodina Borisa Kollára zo zneužitia tajnej služby.
- Prokurátor podal obžalobu na bývalého policajného prezidenta Kovaříka.
- Turecko schváli vstup Švédska NATO, ak USA vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16.
- Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly proti nelegálnym migrantom.
„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“
Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)
Obnovenú Michalskú vežu sprístupnia verejnosti
Jedna z dominánt Bratislavy bude otvorená od stredy. Generálna obnova veže stála vyše 2,55 milióna eur.
Estónsko a Nemecko rozširujú spoluprácu pri obrane a dodávkach munície Ukrajine
Ministri obrany hovorili tiež o spoločnej iniciatíve na výstavbu poľných nemocníc dodávaných na Ukrajinu.
Na srbsko-maďarskú hliadku strieľali neznáme osoby
Policajné veliteľstvo Čongrádsko-čanádskej stolice po stretnutí so srbskými kolegami začalo trestné stíhanie neznámych páchateľov pre podozrenie z trestného činu zneužitia zbrane a streliva.
Prieskum Focusu
Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla
Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.
Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly proti nelegálnym migrantom
Zavedenie ďalších kontrol pripravuje rezort vnútra na hraniciach s Poľskom a Českom. Podľa nemeckej ministerky vnútra existuje podozrenie, že každá štvrtá až piata osoba vstupuje do krajiny za pomoci prevádzačov.