Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 09:38

Ceny nehnuteľností zostali v prvých 3 mesiacoch na úrovni predošlého štvrťroka

Informuje o tom štatistický úrad.

Trend zlacňovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka nepokračoval. Zmenil sa však trend vývoja, ceny nových nehnuteľností medzikvartálne poklesli o 2,8 %. V minulom roku pritom dynamicky rástli práve ceny nových nehnuteľností. Súčasne sa ceny existujúcich nehnuteľností medzikvartálne zvýšili o 0,9 %.

V referenčnom medziročnom porovnaní kupujúci platili za domy a byty v priemere o 7,6 % vyššie sumy, tempo rastu cien však tretí štvrťrok po sebe spomaľovalo. Na tomto stave malo zásadný podiel výrazné pribrzdenie rastu cien nových nehnuteľností, ktoré sa počas 1. štvrťroka 2023 predávali za ceny len o 4,2 % vyššie ako pred rokom. Ceny existujúcich nehnuteľností boli medziročne vyššie o takmer 9 %.

V dlhodobom porovnaní (v porovnaní s priemerom roka 2010 - bázický index) boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 %.

Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska zostal na začiatku roka 2023 rozkolísaný. V porovnaní s predošlým štvrťrokom z ôsmich krajov Slovenska ceny všetkých nehnuteľností v priemere už v piatich krajoch poklesli, v troch sa zvýšili, ale už len veľmi mierne.

Vývoj bol ovplyvnený najmä medzikvartálnym poklesom cien nových nehnuteľností vo všetkých regiónoch s výnimkou Žilinského kraja a súčasne dynamickým poklesom cien starších tzv. existujúcich nehnuteľností v troch regiónoch SR, pričom v Banskobystrickom kraji klesli o viac než 12 %.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 8 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.