Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 08:13

Kongres USA bude hlasovať o dohode o dlhovom strope, príslušný výbor ju odobril

Dohodu o dlhovom strope musí schváliť snemovňa, kde majú republikáni prevahu.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu bude v stredu hlasovať o dohode o zvýšení dlhového stropu po tom, ako ju v utorok odobril príslušný výbor snemovne. 

Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dosiahli predbežnú dohodu cez víkend po niekoľkotýždňových rokovaniach medzi oboma stranami.

Výbor v utorok dohodu schválil pomerom hlasov sedem k šiestim. Proti hlasovali aj dvaja z deviatich republikánov vo výbore. McCarthy v tejto spojitosti čelí odporu zo strany radikálnych členov svojej Republikánskej strany, a preto podľa Reuters nie je isté, či snemovňa dohodu v stredu prijme.

Dohodu o dlhovom strope musí schváliť snemovňa, kde majú republikáni prevahu 222 k 213. Potom o nej bude hlasovať Senát, aby sa posunula na podpis Bidenovi. Proces schvaľovania musia ukončiť do 5. júna, keď už USA nebudú schopné splácať svoje dlhové záväzky.

Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že to by viedlo k vyhláseniu platobnej neschopnosti, čo by otriaslo finančnými trhmi a poslalo Spojené štáty do hlbokej recesie.

McCarthyho zvolili za predsedu Snemovne reprezentantov začiatkom tohto roka až v 15. kole hlasovania, čo výrazne oslabilo jeho pozíciu, píše DPA. Pripomína, že počas volieb musel urobiť ústupky voči skupine republikánov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.