Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2023, 17:32

Predstaviteľ taiwanskej vlády na Globsecu

Čína sa nás snaží zastrašiť

Čchun Li vyjadril presvedčenie, že Peking by nemal krajinám diktovať, aby uznávali princíp jednej Číny, ale mali by si na túto záležitosť urobiť názor sami.

Taiwan pozorovaním vojny na Ukrajine zistil, že odhodlanie obyvateľov brániť svoju vlasť je dôležitejšie než veľkosť krajiny. V utorok to na konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum uviedol námestník taiwanského ministra zahraničných vecí Čchun Li, informuje TASR.

Čína čoraz viac demonštruje svoju silu a snaží sa v obyvateľoch Taiwanu vyvolať strach, priama vojenská konfrontácia však bezprostredne nehrozí, povedal Čchun. Pripomenul, že vlani v tesnej blízkosti Taiwanu preletelo viac ako 1700 čínskych lietadiel a tento ostrov navyše každý mesiac čelí približne 22 miliónom kybernetických útokov zo strany Číny.

Zároveň uistil, že situácia v Taiwanskom prielive nie je taká nebezpečná, ako si mnohí myslia.

Námestník taiwanského ministra tiež pripomenul, že lídri skupiny G7 viackrát vyhlásili, že sú proti akejkoľvek zmene súčasného stavu v Taiwanskom prielive. Podľa jeho slov však Peking a Tchaj-pej chápu súčasný stav rozdielne. Z pohľadu Tchaj-peja vysvetlil, že Čína nemá administratívnu moc nad Taiwanom už 75 rokov a obyvatelia Taiwanu majú právo rozhodovať o svojej budúcnosti prostredníctvom demokratických princípov.

Domnieva sa, že Peking chápe súčasný stav tak, že existuje iba jedna Čína a Taiwan je jej súčasťou. Dodal, že tento postoj neodzrkadľuje uplynulých 75 rokov a ide len o zbožné prianie Číny.

Čchun tiež vyjadril presvedčenie, že Peking by nemal krajinám diktovať, aby uznávali princíp jednej Číny, ale mali by si na túto záležitosť urobiť názor sami.

S námestníkom taiwanského ministra zahraničných vecí diskutovali na Globsecu aj predseda zahraničného výboru litovského parlamentu Žygimantas Pavilionis, britský poslanec Tobias Ellwood a prezident think tanku Chicago Council on Global Affairs Ivo Daalder.

Inzercia

Pavilionis povedal, že západné krajiny by mali prestať ustupovať autokratickým režimom, v opačnom prípade bude po Ukrajine na rade Taiwan a následne aj ďalšie krajiny.

Medzinárodné spoločenstvo sa podľa jeho slov nepoučilo, že s krajinami, ktoré nedodržujú pravidlá, by nemali spolupracovať. Pripomenul, že najväčším obchodným partnerom EÚ, Spojených štátov aj Taiwanu je práve Čína. Dodal, že krajiny takto "kŕmia tigra" a následne budú pri útoku prekvapené.

Daalder tvrdí, že situácia, ktorej Taiwan čelí, by sa dala porovnať so situáciou na Ukrajine v rokoch 2013 a 2014.        Peking podľa neho na základe ruskej invázie na Ukrajinu pochopil, že získanie administratívnej moci nad Taiwanom vojenskou cestou by bolo komplikované. Rozhodol sa preto tento ostrov zastrašovať vojensky, politicky a ekonomicky, na čo Západ nemá odpoveď.

Nastolil tiež otázku, kto zakročí v prípade čínskej vojenskej blokády Taiwanu a bude tak riskovať eskaláciu konfliktu.

Elwood uviedol, že ak sa Rusku podarí zmraziť konflikt na Ukrajine a udrží si svoje pozície, bude to mať vážne dôsledky pre európsku i svetovú bezpečnosť. Čína totiž podľa neho situáciu pozorne sleduje a nadobudnuté poznatky môže následne využiť v indicko-tichomorskej oblasti.

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Európska únia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Utečenci tak môžu v bloku zotrvať do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. (tasr)

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.