Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2023, 13:16

Roland Garros

Djokovič vyslal po triumfe v prvom kole politický odkaz o Kosove

Djokovič vyslal po triumfe v prvom kole politický odkaz o Kosove

Foto: TASR/AP

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie," napísal v srbčine na objektív kamery po víťazstve nad Američanom so srbskými koreňmi Aleksandarom Kovačevičom.

Srbská svetová trojka Novak Djokovič v pondelok na tenisovom turnaji Roland Garros v Paríži zariskoval, že vyvolá politickú kontroverziu, keď po svojom víťazstve v prvom kole napísal odkaz o Kosove.

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie," napísal 22-násobný grandslamový šampión na objektív kamery v srbčine, informuje TASR podľa tlačovej agentúry Reuters.

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, v pondelok utrpelo zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi. Srbský prezident Aleksandar Vučič v piatok uviedol armádu do najvyššieho stupňa pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi, ktorí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Podľa Vučiča bolo v pondelok zranených 52 Srbov, z nich traja vážne. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová obvinila srbského kolegu z destabilizácie Kosova.

Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom OSN. Srbsko považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

Inzercia

„Neexistujú nijaké oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu alebo nemôžu povedať. Francúzska tenisová federácia (FFT) v tejto veci nevydá žiadne vyhlásenie ani nezaujme žiadne stanovisko," uviedli pre Reuters predstavitelia FFT, ktorá French Open organizuje.

Djokovič, ktorého otec sa narodil v Kosove, podľa stanice Sky News srbským novinárom povedal: "Nie som politik ani nemám v úmysle vstupovať do diskusií."

„Ako Srba ma zraňuje, čo sa deje v Kosove. Našich ľudí vyhnali z magistrátov. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejná osoba cítim povinnosť vyjadriť podporu našim ľuďom a celému Srbsku," dodal 36-ročný tenista.

„Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí; odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal. Neviem, či ma niekto potrestá alebo niečo podobné, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu," dodal.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.