Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. apríl 2016

Európska ultrapravica privítala výsledky prezidentských volieb v Rakúsku

Ultrapravicové strany vo Francúzsku, Taliansku a Nemecku privítali nedeľňajšie víťazstvo kandidáta pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska Norberta Hofera v prvom kole prezidentských volieb ako protest voči Európskej únii.

 "Ľudia v Európe si čoraz viac uvedomujú, že EÚ je protidemokratická konštrukcia, ktorý si podmaňuje ľudí," citovala dnešné vyjadrenie šéfky francúzskeho Národného frontu Marine Le Penovej agentúra DPA.

Ľudia si začínajú uvedomovať, že EÚ nedrží svoje sľuby o napomáhaní ekonomickému rastu a obmedzení imigrácie, dodala v rozhovore pre televíznu stanicu France 2.

Hofer získal v prvom kolo prezidentských volieb v Rakúsku v nedeľu 35 percent hlasov. Do druhého kola volieb, ktoré budú 22. mája, s ním postúpil kandidát Zelených Alexander Van der Bellen, ktorý skončil s 21 percentami hlasov.

FPÖ "vyzýva na kontrolovanú migráciu, viac pracovných príležitostí a inú Európu - rovnako ako my chcú pravidlá, poriadok, prácu a pokoj," reagoval šéf talianskej ultrapravicovej Ligy Severu Matteo Salvini. Nemecká politička Frauke Petryová, ktorá vedie protiimigračne zameranú Alternatívu pre Nemecko, blahoželala Hoferovi na Twitteri.  Hofer v nedeľu večer varoval, že ako prezident by zvažoval krajné opatrenie rozpustiť centristickú vládu sociálnych demokratov a konzervatívcov, ak sa nepodarí naštartovať ekonomiku iným spôsobom. Povedal tiež, že v prípade svojho zvolenia do funkcie odmietne podpísať uzákonenie dohody medzi USA a EÚ a namiesto toho vypíše o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve referendum.

Inzercia

Odporúčame

Vybraným skupinám cestujúcich v Bratislave vrátia peniaze z predplatných lístkov

Vybraným skupinám cestujúcich v Bratislave vrátia peniaze z predplatných lístkov

Viac ako 750.000 eur bude musieť Bratislavský samosprávny kraj i hlavné mesto prostredníctvom dopravcov vrátiť vybraným cestujúcim z doteraz zaplatenej ceny predplateného lístka, ktorí mali od novembra 2015 doteraz nárok iba na 90-percentnú zľavu. Od začiatku mája budú totiž na území hlavného mesta zdravotne ťažko postihnutí, držitelia diamantovej Janského plakety za darcovstvo krvi, protikomunistickí odbojári a politickí väzni, vrátane ich najbližších príbuzných, cestovať na predplatný cestovný lístok v rámci integrovanej dopravy opäť zadarmo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.