Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2023, 07:31

Útoky v Moskve

Ruské hlavné mesto zasiahli drony, podľa starostu spôsobili škody na budovách

Ruské hlavné mesto zasiahli drony, podľa starostu spôsobili škody na budovách

Budova v Moskve, ktorú zasiahol dron. Foto: TASR/AP

Niektorých obyvateľov budovy v južnej časti Moskvy evakuovali.

Ruské hlavné mesto Moskva sa v utorkových ranných hodinách stalo terčom útoku dronmi, v dôsledku čoho došlo k "menším škodám" na budovách, uviedol tamojší starosta Sergej Sobianin. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa Sobianina si prekvapivý útok na ruskú metropolu nevyžiadal obete na životoch ani vážnejšie zranenia.

„Dnes ráno, na svitaní, spôsobil útok dronmi menšie škody na niekoľkých budovách. Všetky pohotovostné služby mesta sú na mieste... Doposiaľ nik neutrpel vážnejšie zranenia," dodal podľa AFP bez uvedenia bližších podrobností moskovský starosta.

Britský denník The Guardian s odvolaním sa na ruskú agentúru RIA Novosti informoval, že niektorých obyvateľov budovy v južnej časti Moskvy evakuovali.

Niekoľko ruských kanálov na platforme Telegram uviedlo, že v utorkových ranných hodinách bolo zostrelených do desať dronov, uvádza agentúra Reuters, ktorá zároveň upozornila, že informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Ukrajina odmieta spájanie s útokmi

Útoky neskôr potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany, ktoré obvinilo Ukrajinu z teroristického útoku. Zároveň uviedlo, že sa podarilo zneškodniť všetkých osem dronov mieriacich na Moskvu. 

Ministerstvo dodalo, že tri drony sa podarilo vyradiť pomocou zariadení na elektronický boj a ostatné zostrelil v Moskovskej oblasti protiraketový systém Pancir.

Inzercia

Ukrajina obvinenia Ruska poprela. „Na tému útokov: samozrejme, že nás teší sledovať ich, a predpovedáme, že ich počet sa bude zvyšovať. Ale samozrejme, nemáme s tým priamo nič spoločné," povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak

Putin dostal informácie

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v utorok oznámil, že Vladimir Putin začal svoj pracovný deň "prijímaním informácií o raňajšom útoku a dostával ich v priamom čase od ministerstva obrany a všetkých príslušných úradov". TASR prevzala správu z portálu britskej televízie Sky News.

Putin podľa Peskova ďalej pracuje v Kremli a nemá v pláne viac sa k útoku vyjadrovať. Hovorca doplnil, že ruská protivzdušná obrana a ministerstvo obrany dobre útok zvládli. Novinárom tvrdil, že za útokom na Moskvu je kyjevský režim. 

Hovorca dostal od tlačovej agentúry AP otázku, či v Kremli majú obavy, že ich "špeciálna vojenská operácia" ohrozuje ruských občanov. Peskov odpovedal, že útoky na Rusko "znovu potvrdzujú nutnosť pokračovať v tejto špeciálnej vojenskej operácii a dosiahnuť stanovené ciele".

Peskov ešte oznámil, že "v súčasnosti obyvateľom Moskvy a Moskovskej oblasti nič nehrozí".

V apríli Moskva oznámila, že v dôsledku útoku dronmi došlo k poškodeniu Kremľa. Rusko aj z tohto útoku vinilo Ukrajinu, pričom ho opísalo ako pokus o atentát na Putina. Ten však vtedy v Kremli nebol.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 7 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.