Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 21:38

Pri potýčkach so Srbmi v Kosove utrpelo zranenia asi 25 vojakov mierových síl

Pri potýčkach so Srbmi v Kosove utrpelo zranenia asi 25 vojakov mierových síl

Foto: TASR/AP

Napätie v Kosove sa zvýšilo minulý týždeň. Srbsko uviedlo svoju armádu do stavu vysokej pohotovosti a na hranice vyslalo posily.

Srbi, ktorí požadovali odvolanie nedávno zvolených starostov z radov etnických Albáncov, sa v obci Zvečan dostali do potýčok s miestnou políciou už ráno. Popoludní ich vojaci mierovej misie KFOR vyzvali, aby uvoľnili cestu dvom vozidlám kosovských špeciálnych policajných jednotiek.

Vojaci potom podľa svedkov a miestnych médií použili slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby takto ochránili kosovských policajtov vo vozidlách a rozohnali protestujúcich. Zhromaždení Srbi odpovedali hádzaním kameňov a iných tvrdých predmetov. Zranili niekoľko vojakov talianskeho a maďarského kontingentu KFOR. Utrpeli zlomeniny a popáleniny v dôsledku výbuchu zápalných zariadení.

NATO dôrazne odsúdilo nevyprovokované útoky proti jednotkám KFOR. "Takéto útoky sú absolútne neprijateľné," vyhlásila aliancia.

 

Napätie v Kosove sa zvýšilo počas uplynulého týždňa. Srbsko následne uviedlo svoju armádu do stavu vysokej pohotovosti a na hranice s Kosovom, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Belehradu, vyslalo armádne posily.

Spojené štáty a Európska únia zintenzívnili svoje snahy pomôcť pri riešení kosovsko-srbského sporu v obave z ďalšej nestability v Európe. EÚ dala Srbsku aj Kosovu jasne najavo, že musia normalizovať svoje vzťahy, ak chcú dosiahnuť nejaký pokrok smerom k vstupu do bloku.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes označil situáciu v Kosove za znepokojujúcu. Obvinil USA a NATO z toho, že si nárokujú dominanciu v tejto časti sveta. "V strede Európy, na mieste, kde NATO v roku 1999 uskutočnilo agresiu proti Juhoslávii, sa schyľuje k veľkému 'výbuchu'," varoval Lavrov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

„Ja hovorím Smeru nie, to je môj osobný názor a povedal som to aj pred voľbami. Napriek tomu je pre nás kľúčové, aby sme v čo najväčšej miere mohli realizovať program KDH,“ tvrdí v povolebnom rozhovore Milan Majerský. „Ak budú progresívci ochotní vytrhnúť časť svojho volebného programu, aby vznikla vláda, rozprávajme sa o tom,“ dodáva líder KDH, ktorý si vie skôr predstaviť vládu s liberálmi a ľavičiarmi, aby sa krajina nemusela odovzdať Robertovi Ficovi.

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes o 15.00 h stretne s predsedom Smeru Robertom Ficom, ktorému odovzdá poverenie na zostavenie vlády. Predtým bude mať o 14.00 h vyhlásenie k výsledkom volieb.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.