Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 20:49

Slovensko je v pripravenosti zdravotníckeho systému tretie najhoršie v Európe

"Pokiaľ nedôjde k nápravám, bude stav nášho zdravotníctva predstavovať veľké bezpečnostné riziko pre Slovensko, limitujúce ekonomiku krajiny či dlhodobý udržateľný rozvoj," upozornil jeden z autorov štúdie Martin Smatana.

Zaostáva už len Rumunsko a Bulharsko. Vyplýva to zo štúdie Healthcare Readiness Index, ktorá posudzuje pripravenosť zdravotníckych systémov krajín EÚ, Veľkej Británie a Nórska na budúce výzvy v sektore. Štúdiu zverejnila medzinárodná organizácia Globsec.

"(Ne)pripravenosť slovenského zdravotníckeho systému je v porovnaní s krajinami EÚ alarmujúca," upozornil jeden z autorov indexu Martin Smatana. "Pokiaľ nedôjde k nápravám, bude stav nášho zdravotníctva predstavovať veľké bezpečnostné riziko pre Slovensko, limitujúce ekonomiku krajiny či dlhodobý udržateľný rozvoj Slovenska."

Z výsledkov štúdie vyplýva, že najlepšie pripravené čeliť výzvam sú krajiny s dobrým prístupom k inovatívnym technológiám, stabilným systémom financovania a efektívnou sieťou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Výraznú časť svojich politík totiž smerujú na prevenciu a zlepšenie determinantov zdravia.

 

Krajinám v dolnej polovici indexu, kam sa zaradilo aj Slovensko, chýba politická kontinuita, dochádza k častým personálnym zmenám na exekutívnej úrovni a na preventívnu zdravotnú starostlivosť ide nedostatočná časť výdavkov. Práve výdavky na zdravotnú starostlivosť sú v týchto krajinách často vnímané ako krátkodobé náklady, nie ako investícia do budúcnosti.

Slovenskému zdravotníctvu podľa štúdie chýba jasne stanovené dlhodobé smerovanie a vízia. "Je to výsledkom aj toho, že priemerná dĺžka zotrvania ministra vo funkcii je od začiatku milénia menej ako dvadsať mesiacov a vedenie rezortu musí tráviť väčšinu času 'hasením' akútnych problémov," skonštatoval spoluautor štúdie Michal Štofko.

V dôsledku toho potom podľa neho pochopiteľne nezostáva priestor na systémové kroky." Aj preto má Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ nadpriemernú mieru incidencie onkologických ochorení, obrovský investičný dlh či slabú dostupnosť inovatívnych riešení pre pacienta," dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Ja hovorím Smeru nie, to je môj osobný názor a povedal som to aj pred voľbami. Napriek tomu je pre nás kľúčové, aby sme v čo najväčšej miere mohli realizovať program KDH,“ tvrdí v povolebnom rozhovore Milan Majerský. „Ak budú progresívci ochotní vytrhnúť časť svojho volebného programu, aby vznikla vláda, rozprávajme sa o tom,“ dodáva líder KDH, ktorý si vie skôr predstaviť vládu s liberálmi a ľavičiarmi, aby sa krajina nemusela odovzdať Robertovi Ficovi.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.