Slovensko je v pripravenosti zdravotníckeho systému tretie najhoršie v Európe
"Pokiaľ nedôjde k nápravám, bude stav nášho zdravotníctva predstavovať veľké bezpečnostné riziko pre Slovensko, limitujúce ekonomiku krajiny či dlhodobý udržateľný rozvoj," upozornil jeden z autorov štúdie Martin Smatana.
Zaostáva už len Rumunsko a Bulharsko. Vyplýva to zo štúdie Healthcare Readiness Index, ktorá posudzuje pripravenosť zdravotníckych systémov krajín EÚ, Veľkej Británie a Nórska na budúce výzvy v sektore. Štúdiu zverejnila medzinárodná organizácia Globsec.
"(Ne)pripravenosť slovenského zdravotníckeho systému je v porovnaní s krajinami EÚ alarmujúca," upozornil jeden z autorov indexu Martin Smatana. "Pokiaľ nedôjde k nápravám, bude stav nášho zdravotníctva predstavovať veľké bezpečnostné riziko pre Slovensko, limitujúce ekonomiku krajiny či dlhodobý udržateľný rozvoj Slovenska."
Z výsledkov štúdie vyplýva, že najlepšie pripravené čeliť výzvam sú krajiny s dobrým prístupom k inovatívnym technológiám, stabilným systémom financovania a efektívnou sieťou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Výraznú časť svojich politík totiž smerujú na prevenciu a zlepšenie determinantov zdravia.

Zo 16 prihlásených nemocníc uspelo osem. O tom, že ich bude práve toľko, sa pritom hovorilo už mesiac pred vyhlásením samotnej výzvy.
Krajinám v dolnej polovici indexu, kam sa zaradilo aj Slovensko, chýba politická kontinuita, dochádza k častým personálnym zmenám na exekutívnej úrovni a na preventívnu zdravotnú starostlivosť ide nedostatočná časť výdavkov. Práve výdavky na zdravotnú starostlivosť sú v týchto krajinách často vnímané ako krátkodobé náklady, nie ako investícia do budúcnosti.
Slovenskému zdravotníctvu podľa štúdie chýba jasne stanovené dlhodobé smerovanie a vízia. "Je to výsledkom aj toho, že priemerná dĺžka zotrvania ministra vo funkcii je od začiatku milénia menej ako dvadsať mesiacov a vedenie rezortu musí tráviť väčšinu času 'hasením' akútnych problémov," skonštatoval spoluautor štúdie Michal Štofko.
V dôsledku toho potom podľa neho pochopiteľne nezostáva priestor na systémové kroky." Aj preto má Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ nadpriemernú mieru incidencie onkologických ochorení, obrovský investičný dlh či slabú dostupnosť inovatívnych riešení pre pacienta," dodal.
Dnes treba vedieť
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu udelili za výskum mRNA vakcín
Cenu získali americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman.
Británia neplánuje na Ukrajinu poslať vojenských inštruktorov, povedal Sunak
Spojené kráľovstvo a jeho spojenci sa vyhýbajú oficiálnej prítomnosti svojich vojakov na Ukrajine, aby znížili riziko priameho konfliktu s Ruskom.
Vražda Daniela Tupého
Adam Puškár zostáva vo väzbe, rozhodol súd
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, obhajoba proti nemu podala sťažnosť.
Pracovné prostredie u nás je z hľadiska napätosti najhoršie v EÚ, tvrdia odbory
Zo zistení Eurofoundu vyplýva, že na Slovensku je nadužívaná nočná práca. Upozornili aj na príliš časté využívanie zmenovej práce.
Indonézia spustila prvú vysokorýchlostnú železnicu v juhovýchodnej Ázii
Vlak s kapacitu 600 osôb je súčasťou infraštruktúrnych projektov Pásmo a cesta, ktoré podporuje Peking.
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)
Nedostatok pracovníkov a zelená energetika ohrozia ekonomiku, tvrdí analytik
„Bola to chyba,“ povedal popredný nemecký analytik Clemens Fuest, narážajúc na odstavenie jadrových elektrární.
„Ja hovorím Smeru nie, to je môj osobný názor a povedal som to aj pred voľbami. Napriek tomu je pre nás kľúčové, aby sme v čo najväčšej miere mohli realizovať program KDH,“ tvrdí v povolebnom rozhovore Milan Majerský. „Ak budú progresívci ochotní vytrhnúť časť svojho volebného programu, aby vznikla vláda, rozprávajme sa o tom,“ dodáva líder KDH, ktorý si vie skôr predstaviť vládu s liberálmi a ľavičiarmi, aby sa krajina nemusela odovzdať Robertovi Ficovi.
Slovinský generálny prokurátor odstúpil pre jazdu pod vplyvom alkoholu
Drago Šketa sa rozhodol pre demisiu, „pretože tieto okolnosti by mohli poškodiť povesť prokuratúry“, uviedla v tlačovom oznámení najvyššia štátna prokuratúra.
Poórove ŽOS Trnava posilnili o štyri menšie české spoločnosti
Kúpou dlhoročných partnerov a dodávateľov dielov v oblasti revízií a modernizácií trnavská spoločnosť podľa Poóra zavŕšila dvojročné vyjednávania.