Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 20:31

Mierová dohoda by mala vytvoriť demilitarizovanú zónu v Rusku, hovorí Podoľak

Rusko cez víkend predložilo pol tucta podmienok na urovnanie vojnového konfliktu. Ukrajina sa podľa nich má vzdať úsilia o vstup do EÚ a NATO. Kyjev tieto požiadavky odmietol.

"Kľúčovou témou povojnového usporiadania by malo byť vytvorenie záruk, ktoré v budúcnosti zabránia zopakovaniu agresie," napísal ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak na sociálnej sieti Twitter. Prípadná mierová dohoda medzi Moskvou a Kyjevom by podľa neho mala obsahovať plnú územnú obnovu Ukrajiny, aj vytvorenie demilitarizovanej zóny v Rusku s hĺbkou 100 až 120 kilometrov pozdĺž ukrajinských hraníc. "V prvej fáze pravdepodobne s povinnou prítomnosťou medzinárodného kontrolného kontingentu," doplnil.

Rusko cez víkend predložilo pol tucta podmienok na urovnanie vojnového konfliktu s Ukrajinou. Podľa Michaila Galuzina, námestníka ruského ministra zahraničných vecí, sa Ukrajina v prvom rade bude musieť vzdať úsilia o vstup do EÚ a NATO. Ukrajina tieto požiadavky odmietla.

Kyjev žiada okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek z územia Ukrajiny. Od Moskvy tiež chce, aby uznala, že ZSSR sa rozpadol a postsovietske republiky majú plnú suverenitu. Trvá aj na vydaní vojnových zločincov a osôb, ktoré vyvolali vojnu voči Ukrajine.

Žiada tiež zníženie počtu rakiet dlhého doletu a plán pre vojnové reparácie a odovzdanie zmrazených ruských aktív v iných krajinách v prospech Ukrajiny. Podľa Kyjeva by sa mala uskutočniť aj medzinárodná konferencia o kontrole ruského jadrového arzenálu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Polojasno až oblačno, popoludní vyjasňovanie. Spočiatku ojedinele slabý dážď. Zrána ojedinele hmla. Denná teplota 18 až 27 stupňov. Slabý, na východe miestami severný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 8 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.