Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 18:37

Rusi opäť raketami útočili na Kyjev, Ukrajina sľubuje odplatu

Rusi opäť raketami útočili na Kyjev, Ukrajina sľubuje odplatu

Kyjevčania sa počas raketového útoku skryli v metre. Foto: TASR/AP

Ruské sily zasiahli aj leteckú základňu v meste Chmeľnyckyj na západnej Ukrajine. Poškodili päť lietadiel a letiskovú dráhu.

Ukrajinská metropola Kyjev dnes len šesť hodín po nočných náletoch opäť čelila raketovým útokom. Podľa predbežných informácií bolo mesto napadnuté strelami balistického typu. Išlo o šestnásty útok na Kyjev od začiatku mája. "Nepriateľ teda zmenil taktiku. Po výlučne nočných útokoch udrel na mesto počas dňa, keď bola väčšina obyvateľov v práci alebo vonku. Inými slovami, Rusi jasne demonštrujú, že ich cieľom je likvidácia civilného obyvateľstva," uvádza sa vo vyhlásení kyjevskej samosprávy.

Ukrajinská armáda informovala, že Rusi vypálili 11 rakiet typu Iskander-M a Iskander-K, no všetky zostrelila protivzdušná obrana. BBC doplnila, že v noci na pondelok bol Kyjev vystavený novému útoku dronov, pričom ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila viac ako 40 vzdušných cieľov nad mestom.

K obetiam ani škodám nedošlo. Padajúce úlomky rakiet dopadli do viacerých štvrtí Kyjeva, dodala mestská správa. "Neustálymi útokmi sa nepriateľ snaží udržiavať naše obyvateľstvo v psychologickom napätí," povedal Serhij Popko, šéf mestskej vojenskej správy. 

Rusi útočili aj na letiská

Moskva deklarovala, že jej ozbrojené sily dnes zasiahli ukrajinské letiská a zničil všetky vytýčené ciele. Kyjev priznal, že pri nočných náletoch ruské sily zasiahli leteckú základňu v meste Chmeľnyckyj na západnej Ukrajine. Poškodili päť lietadiel a letiskovú dráhu. "Stále pracujeme na uhasení požiaru zásobníkov paliva, mazív a munície," cituje agentúra Reuters predstaviteľov miestnej samosprávy. 

 

Ruské ministerstvo obrany podľa Reuters vyhlásilo, že zasiahli viac než len jednu základňu ukrajinského letectva. Toto tvrdenie však zatiaľ nie je overené.

Inzercia

Ukrajina sľubuje odvetu

Kyrylo Budanov, náčelník ukrajinskej rozviedky, prisľúbil odplatu za najnovšiu vlnu masívnych ruských raketových útokov a útokov dronmi na Kyjev a ďalšie mestá Ukrajiny. "Odveta príde veľmi skoro," varoval.

"Všetkých tých v Rusku, ktorí stále verili, veria alebo možno snívajú, že môžu zastrašiť Ukrajinu, chcem sklamať – nie je to pravda. Všetci boli a stále sú na svojich miestach a pokračujú vo svojej práci," vyhlásil Budanov.

Podľa ukrajinských predstaviteľov ruské jednotky od včerajšej noci vypálili na Ukrajinu viac ako 70 dronov a rakiet. Veľkú väčšinu z nich ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila.

Hovorca leteckých síl ukrajinskej armády Jurij Ihnat informoval, že Rusi útočili zo severu. Neuviedol však, či rakety vypálili ruské jednotky umiestnené v južnom Bielorusku, alebo v Rusku.

Na otázku, či boli v akcii aj nedávno dodané americké raketové batérie Patriot, Ihnat odpovedal: "Myslím si, že si môžete domyslieť, že ak boli zostrelené rakety Iskander-M, potom sa dá usúdiť, aké prostriedky boli použité na zasiahnutie takýchto cieľov, balistických cieľov."

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.