Kosovskí Srbi protestujú, jednotky NATO pred nimi chránia radnice

Foto: TASR/AP
Srbi sa v apríli odmietli zúčastniť na miestnych voľbách. Tak sa stalo, že v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom zvíťazili kandidáti etnických Albáncov.
Vojaci mierových síl NATO dnes vytvorili bezpečnostné kordóny okolo radníc v štyroch obciach na severe Kosova, aby ich chránili pred útokmi tamojších Srbov. Miestni Srbi protestujú proti tomu, aby sa funkcií starostov v prevažne srbských obciach ujali zvolení zástupcovia z radov etnických Albáncov.
Srbi sa v apríli odmietli zúčastniť na miestnych voľbách. Tak sa stalo, že v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom zvíťazili kandidáti etnických Albáncov. Voliť vtedy prišlo 3,5 percenta voličov. Srbi vyzvali kosovskú vládu, aby odvolala etnicky albánskych starostov z radníc a umožnila miestnym samosprávam financovaným Belehradom vrátiť sa k svojim povinnostiam.
Troch zo štyroch starostov v piatok odprevadila do ich kancelárií kosovská polícia. Ľudia na ňu pri tom útočili kameňmi, polícia odpovedala slzotvorným plynom a vodným delom.

Vo vzduchu visí možnosť násilných stretov a srbskí politici hovorili o „denacifikácii“ Balkánu. Čo spôsobilo novú krízu a kto za ňu nesie zodpovednosť?
Podľa správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na očitých svedkov v obci Zvečan príslušníci kosovskej štátnej polície rozprašovali paprikový sprej, aby zahnali dav Srbov, ktorí prerazili bezpečnostnú barikádu a snažili sa vtrhnúť do budovy obecného úradu. V miestnej expozitúre polície pracujú výlučne etnickí Albánci, keďže Srbi jej rady vlani opustili.
V meste Leposavič, blízko hraníc so Srbskom, americké mierové jednotky v špeciálnom výstroji na zásahy počas nepokojov rozvinuli okolo obecného úradu ostnatý drôt, aby jeho budovu ochránili pred stovkami rozzúrených Srbov, ktorí sa zhromaždili v blízkosti. Podobné preventívne opatrenia prijali jednotky KFOR aj na ochranu radníc v obciach Zubin Potok a Severná Mitrovica.
Spojené štáty a ich spojenci, ktorí podporujú nezávislosť Kosova, v piatok pokarhali Prištinu za stupňovanie napätia so Srbskom. Uviedli, že použitie sily na dosadenie starostov v oblastiach s väčšinovým srbským obyvateľstvom podkopáva snahy o normalizáciu vzájomných vzťahov.
Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg včera vyzval kosovskú vládu, aby zmiernila napätie so Srbskom. "Priština musí deeskalovať a nepodnikať jednostranné destabilizujúce kroky," uviedol Stoltenberg vo svojom tvíte.
Etnickí Albánci tvoria viac ako 90 percent obyvateľstva celého Kosova. Srbi žijúci na severe Kosova však požadujú realizáciu desaťročia starej dohody sprostredkovanej EÚ o vytvorení združenia autonómnych obcí v ich oblasti. Kosovskí Srbi nikdy neprijali vyhlásenie nezávislosti od Belehradu v roku 2008. Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova.
Dnes treba vedieť
Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o vyše 25 percent
Agentúra Bloomberg informovala, že ruská vláda má na budúci rok v úmysle zvýšiť rozpočtové výdavky na obranu zo súčasných 3,9 percenta HDP na šesť percent. V absolútnom vyjadrení sa výdavky na obranu zvýšia zo 6,4 bilióna rubľov na 10,8 bilióna rubľov.
Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom
"Dočasné stále kontroly by mohli ľudí od nelegálnej migrácie odradiť," povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pre nedeľník Welt am Sonntag. Dodala, že Nemecko už teraz zvýšilo počet policajtov na hraniciach s východnými susedmi.
Súhrn udalostí v piatok 22. septembra:
- Televízia Markíza zrušila predvolebnú debatu. Fico ani Pellegrini by neprišli. Matovič karhá Šimečku, že odmieta diskutovať.
- Matovič po bitke pred úradom vlády podal trestné oznámenie na Kaliňáka, prirovnal ho k Al Caponemu.
- Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša súd oslobodil spod obžaloby.
- Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených. Pri ukrajinskom útoku bolo zasiahnuté ruské námorné veliteľstvo na okupovanom Kryme.
- Čína v OSN žiadala ukončenie bojových operácií na Ukrajine.
- V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem, konštatuje správa Európskej komisie.
- Pápež František pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utečencov utopených v mori.
Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených
Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin v statuse na platforme Telegram dodal, že medzi zranenými je jedno dieťa.
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Cez víkend bude pršať a fúkať silný vietor, najmä na severe Slovenska
SHMÚ vydal výstrahy prvého i druhého stupňa. Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v Žilinskom kraji. Podľa meteorológov tam môže ojedinele úhrn zrážok dosiahnuť 75 až 90 milimetrov. Výstraha platí počas celého víkendu.
Azerbajdžan vypravil do Karabachu autá s humanitárnou pomocou
Okolo 120-tisíc obyvateľov Náhorného Karabachu trpí vážnym nedostatkom potravín a liekov od konca minulého roka, keď Azerbajdžan začal blokovať jedinú cestu spájajúcu tento odštiepenecký región s Arménskom.
Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)
Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.
CDU/CSU žiada opatrenia na zníženie počtu azylantov
Strana predložila Spolkovému snemu návrh, ktorý „výrazne zníži nepoctivú migráciu a odbremení spolkové, krajinské a miestne úrady“.