Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 16:55

Kosovskí Srbi protestujú, jednotky NATO pred nimi chránia radnice

Kosovskí Srbi protestujú, jednotky NATO pred nimi chránia radnice

Foto: TASR/AP

Srbi sa v apríli odmietli zúčastniť na miestnych voľbách. Tak sa stalo, že v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom zvíťazili kandidáti etnických Albáncov.

Vojaci mierových síl NATO dnes vytvorili bezpečnostné kordóny okolo radníc v štyroch obciach na severe Kosova, aby ich chránili pred útokmi tamojších Srbov. Miestni Srbi protestujú proti tomu, aby sa funkcií starostov v prevažne srbských obciach ujali zvolení zástupcovia z radov etnických Albáncov.

Srbi sa v apríli odmietli zúčastniť na miestnych voľbách. Tak sa stalo, že v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom zvíťazili kandidáti etnických Albáncov. Voliť vtedy prišlo 3,5 percenta voličov. Srbi vyzvali kosovskú vládu, aby odvolala etnicky albánskych starostov z radníc a umožnila miestnym samosprávam financovaným Belehradom vrátiť sa k svojim povinnostiam.

Troch zo štyroch starostov v piatok odprevadila do ich kancelárií kosovská polícia. Ľudia na ňu pri tom útočili kameňmi, polícia odpovedala slzotvorným plynom a vodným delom.

 

Podľa správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na očitých svedkov v obci Zvečan príslušníci kosovskej štátnej polície rozprašovali paprikový sprej, aby zahnali dav Srbov, ktorí prerazili bezpečnostnú barikádu a snažili sa vtrhnúť do budovy obecného úradu. V miestnej expozitúre polície pracujú výlučne etnickí Albánci, keďže Srbi jej rady vlani opustili.

Inzercia

V meste Leposavič, blízko hraníc so Srbskom, americké mierové jednotky v špeciálnom výstroji na zásahy počas nepokojov rozvinuli okolo obecného úradu ostnatý drôt, aby jeho budovu ochránili pred stovkami rozzúrených Srbov, ktorí sa zhromaždili v blízkosti. Podobné preventívne opatrenia prijali jednotky KFOR aj na ochranu radníc v obciach Zubin Potok a Severná Mitrovica.

Spojené štáty a ich spojenci, ktorí podporujú nezávislosť Kosova, v piatok pokarhali Prištinu za stupňovanie napätia so Srbskom. Uviedli, že použitie sily na dosadenie starostov v oblastiach s väčšinovým srbským obyvateľstvom podkopáva snahy o normalizáciu vzájomných vzťahov.

Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg včera vyzval kosovskú vládu, aby zmiernila napätie so Srbskom. "Priština musí deeskalovať a nepodnikať jednostranné destabilizujúce kroky," uviedol Stoltenberg vo svojom tvíte.

Etnickí Albánci tvoria viac ako 90 percent obyvateľstva celého Kosova. Srbi žijúci na severe Kosova však požadujú realizáciu desaťročia starej dohody sprostredkovanej EÚ o vytvorení združenia autonómnych obcí v ich oblasti. Kosovskí Srbi nikdy neprijali vyhlásenie nezávislosti od Belehradu v roku 2008. Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.