Putin podpísal zákon o vypovedaní Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách
Jedna z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny obmedzovala rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách NATO a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe.
Návrh zákona na vypovedanie Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) poslal Putin do Štátnej dumy ešte desiateho mája. V dôvodovej správe sa uvádza, že od začiatku 90. rokov "zmluva zastarala pod vplyvom rozsiahlych vojenských a politických zmien, predovšetkým tých, ktoré súvisia s rozširovaním NATO".
Poslanci Štátnej dumy jednomyseľne podporili návrh prezidenta 16. mája. Rada federácie schválila vypovedanie zmluvy 24. mája.
Zmluva CFE počíta s obmedzením piatich kategórií zbraní a techniky — ide o tanky, bojové obrnené vozidlá, delostrelectvo kalibru viac ako 100 milimetrov, bojové lietadlá a útočné vrtuľníky — a zabezpečuje aj výmenu informácií a rozsiahlu inšpekčnú činnosť v účastníckych krajín. Rusko tvrdí, že zmluva, ktorej cieľom bolo vyvážiť konvenčné sily ku koncu studenej vojny, bola de facto porušená, pretože bývalé sovietske republiky Estónsko, Lotyšsko, Litva a bývalé krajiny Varšavskej zmluvy sa začiatkom 21. storočia stali členmi NATO.
Podpísali ju 19. novembra 1990 a platiť začala deviateho novembra 1992. Býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny: obmedzuje rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách Severoatlantickej zmluvy a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe a stanovuje opatrenia zamerané na "budovanie dôvery, transparentnosti a spolupráce medzi členskými štátmi".
Rusko však v roku 2015 oznámilo, že sa prestáva zúčastňovať na zasadnutiach spoločnej komisie o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Svoju účasť na zmluve CFE pozastavilo už v roku 2007.
Dnes treba vedieť
Kirgizsko sa v „indexe slobody tlače" prepadlo za jediný rok o päťdesiat miest – zo 72. na 122. miesto. Dôvodom je Žaparovov zákon „proti falošným správam". Martin Leidenfrost sa rozprával so zástupkyňou šéfredaktora Kloopu, protiruského média v Kirgizstane, ktoré čelí hrozbe zablokovania zo strany štátu.
Európska únia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Utečenci tak môžu v bloku zotrvať do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. (tasr)
Rodičia, ktorí technológie dávkujú s veľkou opatrnosťou, sú stále menšinou. A práve oni vraj robia svojim deťom prínosnú službu. Tí, ktorí nevyrastajú so smartfónom, budú mať raz podľa profesora psychológie Fritza Weilhartera oproti väčšine veľký náskok. „Buďte silní, lebo vášmu dieťaťu to za to stojí – bude patriť k novej elite,“ vyzýva rodičov. Viac v texte Márie Melicherovej.
Súhrn udalostí vo štvrtok 28. septembra:
- V Dúbravke strieľal do ľudí muž z okna. Útočníka zneškodnili, ďalší štyria ľudia sa zranili.
- V súvislosti s voľbami môže dôjsť k zneužívaniu umelej inteligencie, varuje polícia.
- Pri vyrovnanom rozpočte by sa slovenská ekonomika prepadla o 6,5 percenta.
- Ukrajina v noci zostrelila najmenej 30 ruských dronov.
- Šéf NATO pricestoval do Kyjeva, Zelenskyj žiada systémy protivzdušnej obrany.
Rusko oznámilo masívne zvýšenie výdavkov na vedenie hybridnej vojny
Rozhodnutie prišilo v čase, keď Kyjev navštívili generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu a britský minister obrany Grant Shapps.
Štátny tajomník Královič
Susedné krajiny nechcú tvrdé kontroly na hraniciach so Slovenskom
Martin Královič to uviedol po zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli.
Polícia varuje
V súvislosti s voľbami môže dôjsť k zneužívaniu umelej inteligencie
Policajti zachytili vo verejnom priestore napríklad účelovo zostrihané videá, zmanipulované audionahrávky, produkty zneužité technológiou deep fake či falošné a nepravdivé informácie.
Napriek deklaráciám ministerstva životného prostredia o tom, že proces zonácie národných parkov je založený na spolupráci všetkých zainteresovaných aktérov, celý postup kritizujú nielen samosprávy, ale aj súkromní vlastníci pozemkov. Celé to pôsobí tak, ako by pri zonácii viac než o ochranu prírody išlo o majetky a peniaze. Píše Erik Potocký.
Ku Katolíckej cirkvi sa v Poľsku prihlásilo 89 percent obyvateľov, teda vyše 27,5 milióna ľudí. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľov v roku 2021. Pravoslávnych veriacich žije v Poľsku 151-tisíc, 108-tisíc Jehovových svedkov, 65-tisíc ľudí sa hlási k luteránom a asi 2200 ľudí sa považuje za moslimov. Bez náboženského vyznania je deväť percent obyvateľov. (ekai)
Pokles miezd a nárast nezamestnaných
Pri vyrovnanom rozpočte by sa slovenská ekonomika prepadla o 6,5 percenta
Štát by v prípade vyrovnaného rozpočtu musel znížiť svoje výdavky približne o 7 percent hrubého domáceho produktu.