Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2023, 16:21

Putin podpísal zákon o vypovedaní Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách

Jedna z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny obmedzovala rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách NATO a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe.

Návrh zákona na vypovedanie Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) poslal Putin do Štátnej dumy ešte desiateho mája. V dôvodovej správe sa uvádza, že od začiatku 90. rokov "zmluva zastarala pod vplyvom rozsiahlych vojenských a politických zmien, predovšetkým tých, ktoré súvisia s rozširovaním NATO".

Poslanci Štátnej dumy jednomyseľne podporili návrh prezidenta 16. mája. Rada federácie schválila vypovedanie zmluvy 24. mája.

Zmluva CFE počíta s obmedzením piatich kategórií zbraní a techniky — ide o tanky, bojové obrnené vozidlá, delostrelectvo kalibru viac ako 100 milimetrov, bojové lietadlá a útočné vrtuľníky — a zabezpečuje aj výmenu informácií a rozsiahlu inšpekčnú činnosť v účastníckych krajín. Rusko tvrdí, že zmluva, ktorej cieľom bolo vyvážiť konvenčné sily ku koncu studenej vojny, bola de facto porušená, pretože bývalé sovietske republiky Estónsko, Lotyšsko, Litva a bývalé krajiny Varšavskej zmluvy sa začiatkom 21. storočia stali členmi NATO.

Podpísali ju 19. novembra 1990 a platiť začala deviateho novembra 1992. Býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny: obmedzuje rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách Severoatlantickej zmluvy a bývalej Varšavskej zmluvy vo východnej Európe a stanovuje opatrenia zamerané na "budovanie dôvery, transparentnosti a spolupráce medzi členskými štátmi".

Rusko však v roku 2015 oznámilo, že sa prestáva zúčastňovať na zasadnutiach spoločnej komisie o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Svoju účasť na zmluve CFE pozastavilo už v roku 2007.
        

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Európska únia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Utečenci tak môžu v bloku zotrvať do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. (tasr)

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.