Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. máj 2023

Demokrati a ich nová bomba

Už to inak nebude, len tak, že dakto tie naše voľby zmanipuluje

Hegerovi Demokrati sa asi rozhodli neprenechať nedele konkurencii. Bomby odpaľujú najmä v slnečné dni, aby sme si príliš neužívali.

Už to inak nebude, len tak, že dakto tie naše voľby zmanipuluje

FOTO - TASR/Jakub Kotian

Najlepšie je odpáliť dačo predpoludním, najneskôr okolo obeda v televíznych debatách. Tie predsa len majú väčšiu sledovanosť ako stranícke tlačovky.

Minulú nedeľu predpoludním sa Demokrati na čele s Hegerom postavili pred prezidentský palác a dramaticky oznámili, že Smer sa chystá zrušiť priamu voľbu prezidenta.

Kauza, kvôli ktorej si piati hegerovci odopreli nedeľné poludnie s rodinou, žila iba pár hodín. Jej jediným zmyslom bolo zrejme to, aby s tým nemohol o pár minút neskôr v televíznej relácii zahviezdiť Igor Matovič. Tomu sa hovorí vypáliť niekomu rybník.

O dramatický priebeh nedele sa Demokrati postarali opäť. V televíznej relácii Na telo bol v nedeľu Jaroslav Naď a Robert Kaliňák. Treba uznať, nebolo to nudné. Chlapi do seba šili, čo to dalo.

Už sa to nedalo zastaviť. Chlapi už išli svoje a vyťahovali tromfy. Zdieľať

Každú chvíľku jeden z nich vytiahol nový tromf. Ako keď sa chlapi v krčme, mierne posilnení alkoholom, tentoraz však stačil predvolebný adrenalín, hádajú, kto chytil väčšiu rybu alebo zbalil lepšiu babu.

Lietali rôzne obvinenia, až mal aj moderátor pocit, že už okolo neho lieta priveľa rôznych čudných informácií, ba priam konšpirácií, lebo keď sa pýtal na zdroj informácie, často padali z oboch strán ledabolé odkazy na tlačovky, vyšetrovacie spisy alebo „veď to bolo v médiách“.

Moderátor dokonca chcel debatu zmeniť výzvou, aby aktéri sľúbili, že ak teraz klamú, odstúpia z politiky. Ale už sa to nedalo zastaviť. Chlapi si už išli svoje.

Dozvedeli sme sa tak celkom zaujímavé veci, Kaliňák hovoril, kto konkrétne mohol dať zavraždiť Jána Kuciaka (namiesto Kočnera). A triumfoval informáciou, že referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie v roku 2003 bolo zmanipulované. V skutočnosti vraj neprišlo k urnám dosť ľudí.

No bolo vidieť, že Kaliňák – hoci možno opäť bude kandidovať do parlamentu – je akýsi životom unavený.

Možno by si už radšej užíval svoje ťažko zarobené peniaze na spanilých motorkárskych jazdách, a namiesto toho musí podstupovať takéto tortúry s nabudeným politickým súperom.

Z Jaroslava Naďa teraz naozaj srší energia, je v plnom nasadení, veľmi si to užíva a isto nechce, aby sa jeho politická kariéra skončila v septembri po voľbách.

Logicky by sa to ešte dalo vysvetliť tak, že Putina trápi nízky koaličný potenciál Smeru. Zdieľať

Odpaľuje preto, čo je po ruke. Debatu s Kaliňákom zaklincoval informáciou, že najvyšší ústavní činitelia dostali spravodajskú informáciu, ako sa Rusi snažia ovplyvniť predčasné parlamentné voľby v prospech Smeru. „Občan Slovenskej republiky bol v Rusku prebrať peniaze v prospech Smeru na manipuláciu volieb. Informáciu má aj polícia.“

Robert Kaliňák ani nevedel veľmi zareagovať. Vskutku pôsobí trochu zvláštne, žeby strana, ktorá má najvyššie volebné preferencie, potrebovala financie z Moskvy.

Inzercia

Logicky by sa to ešte dalo vysvetliť tak, že Putina netrápia volebné preferencie Smeru, tie sú utešené, skôr nízky koaličný potenciál strany. A preto by mohol mať ambíciu pomôcť takej strane, vďaka ktorej by Smer mohol potom zostaviť vládu.

Ľahkou špekuláciou sa dá dospieť k tomu, že finančná injekcia pred voľbami by mohla pomôcť SNS, kde boli tak či tak väzby k ruskému dubisku vždy mocné.

Áno, dobre sa o tom špekuluje. Vplyv Moskvy na výsledky volieb, to je vďačná téma, aj v Amerike fungovala celkom dobre.

Ale čomu to pomáha? Príbeh o tom, že septembrové voľby budú zmanipulované, tu žije už dlhšie vďaka Smeru. Manipulácie sme si podľa predstáv Smeru mali organizovať akoby vo vlastnej réžii, možno s pomocou „sorosovských“ peňazí.

No tentoraz sme sa dozvedeli, že svoje záujmy si tu takto priamo bude vo voľbách riešiť cudzia veľmoc. To je ešte iná káva.

A tak informácia ostala tromfom Jaroslava Naďa v televíznej debate. Zdieľať

Vylúčené to nie je, ale je to informácia, ktorej svedčí byť najmä v rukách tých, ktorí ju majú overiť, zasiahnuť a potom vec zverejniť. Nesvedčí jej celkom, aby len tak voľne v predvolebnom čase poletovala televíznymi debatami.

Jej skutočným cieľom potom nie je to, aby polícia či spravodajské služby začali rázne konať, jej cieľom je vydesiť ľudí.

Médiá sa hneď v nedeľu témy žiadostivo ujali, chceli vedieť viac, no ostatní zainteresovaní, ktorí túto tajnú správu mali dostať, neboli ochotní hovoriť. A tak informácia ostala tromfom Jaroslava Naďa v televíznej debate.

Už aprílový prieskum agentúry AKO ukázal, že viac ako 40 percent ľudí sa obáva zmanipulovania nadchádzajúcich parlamentných volieb. Najväčšie obavy mali v apríli voliči hnutia Republika (až 79 percent) a voliči Smeru (64).

Teraz sa už môžeme obávať všetci, nielen voliči Fica a Uhríka.

Pekné leto, priatelia.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.