Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2023, 12:51

Prezidentka o voľbách

Ak Fico vyhrá voľby, do paláca príde ako prvý, no istotu skladania vlády nemá

Ak Fico vyhrá voľby, do paláca príde ako prvý, no istotu skladania vlády nemá

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň vyzýva parlamentné strany, aby rokovali s novou vládou.

Ak strana Roberta Fica vyhrá septembrové voľby, ako zatiaľ ukazujú predvolebné prieskumy, Zuzana Čaputová bude rokovať o zostavení vlády s lídrom Smeru ako prvým. Napriek tomu to však ešte automaticky neznamená, že prezidentka Fica poverí aj zostavením novej vlády. Rozhodne o tom predpoklad, či strana Smer dokáže získať parlamentnú väčšinu.

„Toto je tá otázka, ktorá súvisí s fungovaním demokracie. Jej esenciou je, či rešpektujem ústavu a ústavné tradície,“ uviedla Čaputová v relácii RTVS O päť minút 12 na otázku o zostavovaní novej vlády v prípade víťazstva Smeru.

Odvetila, že je ústavnou tradíciou, aby mal možnosť postaviť vládu ten, kto voľby vyhrá. Víťazstvo bez možnosti väčšiny v parlamente však podľa prezidentky nestačí.

Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň vyzvala parlamentné strany, aby rokovali s novou vládou. Ako povedala, očakávala by, že ak parlament odvolal vládu a nezložil novú väčšinu, dá úradníckej vláde šancu a nezaujme len z princípu odmietavý postoj. Apelovala na vecné rokovania.

Premiér Ódor bude od pondelka rokovať s lídrami strán o možnosti vyslovenia dôvery jeho vláde. Pozval strany Smer, Hlas, PS, OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí aj Demokratov. S politikmi Republiky a ĽSNS rokovať nebude.

Inzercia

S prvými týždňami úradníckej vlády je prezidentka zatiaľ spokojná. S premiérom Ľudovítom Ódorom je v priebežnom kontakte a ocenila jeho snahu pripraviť ďalej vláde podklady na niektoré systémové zmeny.

„Som rada, že sa im darí odolávať politickým atakom a snahám vtiahnuť ich do politického boja,“ dodala s tým, že má zo svojej vlády odborníkov dobrý pocit.

Na diskusie o novom kabinete, ktorý by vznikol na pôde parlamentu, podľa prezidentky nebol čas.

Od úradníckej vlády prezidentka žiadne systémové zmeny radšej neočakáva, rovnako si nemyslí, že by sa táto vláda mala zapájať do kultúrno-etických tém. Ocenila však, že vláda stiahla z rokovania parlamentu návrh zákona o dôverníkoch z dielne exministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý pre zlepšenie života LGBTI+ komunity označila za nedostatočný.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.