Twitter odstúpil od európskeho Kódexu postupov v oblasti dezinformácií
Boj proti dezinformáciám však bude v EÚ právne záväzný od 25. augusta v rámci Zákona o digitálnych službách.
Twitter sa rozhodol odstúpiť od európskeho Kódexu postupov v oblasti dezinformácií, ktorý je dobrovoľnou dohodou združujúcou najväčšie sociálne siete. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton však podotkol, že svoje povinnosti musí Twitter dodržiavať aj naďalej.
Kódex postupov v oblasti dezinformácií Európska únia predstavila v roku 2018 a aktualizovala vlani. Podpísalo ho viac ako 30 signatárov vrátane technologických gigantov, akými sú Google, Meta, Twitter, Microsoft a TikTok. Okrem nich sa k tejto dobrovoľnej dohode zaviazali aj menšie spoločnosti, poskytovatelia reklamných služieb, overovatelia faktov či mimovládne organizácie.
Kódex zostavili samotní signatári a obsahuje viac ako 30 záväzkov, ako napríklad lepšiu spoluprácu s overovateľmi faktov a obmedzenie propagácie subjektov šíriacich dezinformácie.
"Utiecť síce môžete, ale neschováte sa. Okrem dobrovoľných záväzkov bude boj proti dezinformáciám právne záväzný od 25. augusta v rámci Zákona o digitálnych službách (DSA)," napísal eurokomisár Breton. Upozornil tiež, že dodržiavanie zákona sa bude prísne presadzovať.
Agentúra AFP pripomína, že odkedy sociálnu sieť Twitter kúpil vlani miliardár Elon Musk, uvoľnili sa na nej pravidlá kontrolovania problematického obsahu, čo umožnilo propagátorom dezinformácii šíriť na Twitteri nepravdivé údaje.
Dnes treba vedieť
Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.
Richard Sulík si nevie predstaviť zloženie novej vlády. Neočakáva už väčšie posuny. Exit poll označil za zbytočnú vec. Uviedol, že si už písal s lídrom PS Michalom Šimečkom. „Aj my, aj oni sme očakávali lepší výsledok,“ dodal. Zároveň kritizoval Demokratov za to, že ich vinou sa stratia mandáty, ktoré budú chýbať. Tvrdí, že boli opojení svojím egoizmom.
Cez otvorené okno na poschodí centrály Smeru počuť analýzy priebežných výsledkov. Okrem toho, že očakávajú, že výsledkami ešte pohnú hlasy z veľkých miest, najmä Bratislavy, jasne odhadujú aj budúcu pozíciu Hlasu. „Pelle nemôže ísť s Péeskom, nemôže. Lebo sa mu to hneď rozpadne.“
Irena Bihariová z PS
Kampaň bola mimoriadne špinavá, najbližším partnerom je SaS
Vďaka hŕstke statočných sa mi darilo byť hlasnou čivavou spoza plota, uviedla bývalá predsedníčka PS.
Igor Matovič
Neviem si predstaviť sedieť pri rokovacom stole so Sulíkom, ale s SaS áno
Matovičova manžela Pavlínka sa pri príchode do centrály OĽaNO od dojatia rozplakala.
Milan Krajniak
Neviem, či chcem pokračovať v politike. Za prezidenta kandidovať nebudem
Neštandardný osobný život Borisa Kollára nie je priamym dôvodom nášho vypadnutia z parlamentu, tvrdí podpredseda Sme rodina.
Hlas by uprednostnil viac koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. Naznačil to Erik Tomáš. Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení svojho programu. Prioritami sú podľa Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal.
Postreh komentátora Postoja Martina Leidenfrosta: „Súdiac podľa bufetu, Saska chce reprezentovať nielen liberalizmus starého strihu, ale až praslovenského typu. Nie je tu nič, čo by sme očakávali u progresívcov, nič bezlepkové, vegánske, diétne ani žiadne chia semienka. Iba tvrdá klasika: štrúdle, výdatné chlebíky, majonézový šalát a mäso, mäso, mäso..., dva typy rezňov a tony guláša. Načisto tradičný slovenský bufet, s ktorým by saskári bodovali aj na cigánskej zábave. Nálada je tu dobrá, slovenský liberalizmus zrejme prežil.“
Majerskému by som radil rokovať so všetkými, aj so Smerom, hovorí Karas
Exminister spravodlivosti a nový odborník KDH Viliam Karas si myslí, že KDH má dostatok pudu sebazáchovy, aby pri akomkoľvek koaličnom partnerovi dokázalo vyrokovať koaličnú zmluvu s jasnými pravidlami a s rešpektom pre hodnotový rámec KDH.
Šéfredaktor Martin Hanus hodnotí vysoký výsledok PS v exit polle: „Progresívnemu Slovensku sa počas kampane podarilo úspešne predstierať, že je napriek radikálnemu programu centristickou stranou na spôsob niekdajšej SDKÚ. Ale, samozrejme, ich výborný výsledok je okrem dobre zvládnutej kampane najmä dôsledkom zlyhania lídrov zmeny z roka 2020. Vtedajší koaliční partneri OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina, SaS nezískajú ani dokopy zďaleka toľko hlasov, ako malo vtedy len samotné OĽaNO. Pozitívom na predbežnom výsledku PS je aspoň ten fakt, že aj po posledných ťažkých rokoch a pri zlom štýle vládnutia nemajú strany ako Smer, SNS či Republika spoločenskú väčšinu a je tu veľká časť ľudí, ktorá takýto typ politiky odmieta. Problém je, že tak ako v predošlých voľbách, ani v týchto nemá víťaz ,tábora Antifico‘ spôsobilosť ani takú ideovú ukotvenosť v krajine, aby garantoval stabilné vládnutie.To však nie je chyba PS, ale najmä chyba konzervatívcov či stredopravých strán, že nie sú schopní poskytnúť jasnú a presvedčivú alternatívu.“ Prvý komentár exit pollov si môžete pozrieť v Postoj TV.