Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2023, 14:14

Ukrajina požiadala Nemecko o poskytnutie striel vzduch – vzduch

Berlín je však aj v otázke poskytnutia stíhačiek či striel zem – vzduch zatiaľ obozretný. Je tak otázne, akú odozvu bude žiadosť mať.

Ukrajina požiadala Berlín o poskytnutie striel vzduch-vzduch Taurus, ktoré majú dolet až 500 kilometrov. V sobotu o tom informovalo nemecké ministerstvo obrany. 

Požiadavka na poskytnutie rakiet vzduch-vzduch prišla v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na protiofenzívu, ktorou chce získať späť svoje územia okupované ruskou armádou.

Nemecko potvrdilo, že požiadavku od Ukrajiny dostalo, ale bližšie informácie neposkytlo.

Rakety Taurus od nemecko-švédskeho výrobcu Taurus Systems by Ukrajine umožnili zasahovať ciele na území Ruska, upozorňuje AFP.

Spojené štáty a ďalšie krajiny Západu sú však v otázke dodávania takýchto zbraní pre Kyjev opatrné. Obávajú sa totiž, že dodanie zbraní, ktoré dokážu doletieť až na územie Ruska, by mohlo spôsobiť eskaláciu a rozšírenie konfliktu.

AFP pripomína, že Nemecko sa stalo druhým najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci pre Kyjev hneď po Spojených štátoch. Berlín v najbližšom období plánuje Ukrajine dodať balík vojenskej pomoci, ktorý bude obsahovať protiraketové systémy, 30 tankov typu Leopard 1, viac ako 100 obrnených vozidiel a 200 hliadkovacích dronov.

Berlín je však v otázke poskytnutia stíhačiek či striel zem-vzduch pre Ukrajinu nateraz obozretný, dodáva AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 8 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.