Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2023, 10:14

Česko

Súd priznal odškodné rodičom za "nechcené narodenie" postihnutej dcéry

Súd priznal odškodné rodičom za "nechcené narodenie" postihnutej dcéry

Foto: Pexels

Nepodarené prenatálne vyšetrenie postihnutie neodhalilo. Rodičia tvrdia, že by zvážili potrat, keby vedeli o Downovom syndróme.

Český Najvyšší súd sa postavil na stranu rodičov, ktorí žiadajú odškodné od nemocnice v Olomouci, informoval portál Novinky.cz. Dôvodom je nesprávne vyhodnotenie prenatálneho vyšetrenia, kvôli ktorému rodičom lekárka povedala, že ich dcéra bude zdravá.

V skutočnosti sa však dieťa v roku 2015 narodilo s Downovým syndrómom a rodičia tvrdia, že keby o danom postihnutí vedeli, zvážili by ďalšie vyšetrenie, prípadne umelý potrat.

V následnom súdnom spore išlo o žalobu typu „wrongful birth“, čo je pojem, ktorý právnici neprekladajú z angličtiny, ale znamená niečo ako „nechcené narodenie“.

Najvyšší súd teraz rozhodol, že je prípustné, aby rodičia žiadali o kompenzáciu nemajetkovej ujmy spôsobenej pochybením poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

„Predpokladom vzniku tohto nároku je preukázanie nesprávneho úradného postupu pri prenatálnom vyšetrení, ďalej vznik nemajetkovej ujmy, pri ktorej je potrebné rozlíšiť, do ktorých čiastkových osobnostných práv bolo zasiahnuté, a napokon preukázanie existencie príčinnej súvislosti medzi neoprávneným zásahom do konkrétneho čiastkového osobnostného práva a nemajetkovou ujmou,“ uviedol Najvyšší súd.

O výške odškodného teraz bude musieť rozhodnúť Okresný súd v Olomouci. Pôvodne priznal odškodné vo výške 1,5 milióna českých korún (približne 63-tisíc eur) otcovi a 2,3 milióna českých korún (približne 97-tisíc eur) matke dieťaťa.

Krajský súd neskôr výšku odškodného výrazne znížil a poukázal na to, že ide o inú situáciu, ako odškodnenie po úmrtí dieťaťa, pretože aj postihnuté dieťa môže rodičom prinášať šťastie. Rodičia sa preto odvolali na Najvyšší súd. Odvolala sa aj Fakultná nemocnica v Olomouci, ktorá žiadala o zamietnutie nároku na odškodné.

Teraz bude potrebné ujasniť charakter nároku rodičov. Okresný súd bude musieť okrem iného napríklad zistiť, či by matka dieťaťa naozaj podstúpila umelý potrat a či by jej v tom nezabránil jej svetonázor alebo zdravotné ťažkosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.